На 25 март честваме един от най-светлите християнски празници – Благовещение

blagoveshtenie
Архангел Гавраил донесъл на Дева Мария благата вест. Снимка – Интернет

Православната християнска църква празнува този ден в чест на благата вест, която св. Архангел Гавраил донесъл на Дева Мария, че тя е избрана да зачене с Божията помощ и да роди Спасителя на света.

 Празникът е утвърден в Православната църква през 7 век. Почита се от всички основни християнски деноминации (православие, католицизъм, протестантство).

Народното поверие гласи, че на Благовец долитат кукувиците и лястовиците, за да донесат благата вест, че зимата си е отишла и лятото е дошло. Хубаво е да се носят пари в джоба . Вярва се, че ако те закука кукувица, за да имаш берекет, трябва да се хванеш за паричка. На този ден не е хубаво да се спи до късно, за да не те закука кукувица в леглото и да се разболееш. Срещу празника иманярите търсят заровени пари. Пчеларите отварят кошерите и пускат пчелите да събират мед. Вярва се, че на този ден и най-силната отрова губи своята сила. Смята се, че всяка рана зараства на този ден много бързо, затова именно на Благовец се пробиват ушите на момичетата за обеци.

class="wp-block-image size-large">Cuculus canorus
За берекет и успех през годината кукувицата трабва да ни закука с пара в джоба и сит стомах. Снимка – Интернет

Благовец е последният от мартенските празници. На него се спазва строга забрана за всякаква работа и се казва, че „дори птичката гнездо не вие”. Вярва се, че на този ден се завръщат прелетните птици. Завръщат се от своите жилища накрай света самовили и започват своите игри.  

За да посрещнат пролетта, в навечерието на празника стопанките измитат дворовете и запалват боклука, за да бъде чисто за Благовец. В някои краища на този ден по къщите ходят моми и пеят благовешки песни.  

Празникът Благовещение е по време на Великите пости, но се разрешава консумацията на риба.  Стопанките омесват „шарена” пита, върху която се прави украса от орехови ядки и сушени плодове. Приготвя се и лучник (в Северна България чушник) – баница с плънка от ситно нарязан кромид лук, смесен с орехови ядки, дребно нарязани чушки и домати от туршия. По традиция на Благовец всеки трябва „да се хване за зелено”, т.е. да хапне коприва, киселец, лапад – „за нова кръв”.

Празнуват всички с името Блага, Благо, Благовест, Благовеста, Благой, Благойна, Вангелия, Евангелина и др.

Споделете:

Прочетете също

Разпитаха свидетели по дело за смърт на работник

Разпитаха свидетели по дело за смърт на работник

На 25.04.2025 година, състав на Плевенски окръжен съд разгледа наказателно дело №863/2024 година, образувано срещу …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *