
Новгородска икона от края на XV век. Снимка – Интернет
Този празник е част от цикъл от три последователни дни, наречени Трифунци – 1, 2 и 3 февруари. На 1 февруари се празнува Свети Трифон, на 2 февруари – Сретение Господне, а на 3 февруари – Свети Симеон.
Зимна Богородица съвпада с древен езически празник – Перунов день или Громница. Празникът е бил посветен на гръмовержеца бог Перун. Празнува се в целия славянски свят.
Името на християнския празник Сретение Господне е свързано със срещата на Младенеца Иисус в храма на 40-ия ден от рождението му от стареца Симеон Богоприемец. Празникът е посветен на детето и майката. Зимна Богородица е покровителка на родилките и бременността.
Според народната традиция на този ден не трябва да се работи, за да не се родят деца с белези. За здравето на децата, жените не се докосват до остри предмети, не цепят дърва, не режат конци и хляб. Характерно е и спазването на пълно полово въздържание, за да се увеличи плодовитостта. Жените месят питки и ги раздават в две различни къщи. По това кой първи ще влезе в дома на този ден се гадае дали следващото дете ще е женско или мъжко.
На 2-ри февруари празнуват всички мъжки майки и синовете им. На днешния ден имен ден празнуват Драгомир, Драгомира, Ванеса, Радостин, Радостина, Радост, Радина, Радослава, Ралин, Сретен, Средка, Средко.