На 13 октомври, 1990 година, Джон Атанасов е награден с националния медал за техника и технологии на САЩ

John Atanasov 1

На 13 октомври, 1990 година, американският президент Джордж Буш награждава Джон Атанасов с националния медал за техника и технологии с думите: „Професор Джон Атанасов, който винаги е подчертавал българския си произход и се гордее с него, е пример за всички…“. Това е най-голямото отличие в живота на бащата на компютрите.

Джон Вѝнсънт Атана̀сов е физик, математик и електроинженер, изобретател на модел на електронен цифров компютър, с регенеративна памет, изграден от множество изчислителни модули и изпълняващ логически операции с двоични числа.

Роден в многодетно семейство на българин и ирландка, той от малък проявява наклонност към математика и електротехника. Завършва електроинженерство, а след това защитава магистърска степен по математика и докторска дисертация по теоретична физика. Професионалната му кариера започва в Щатския колеж на Айова като преподавател по математика и физика.

Признанието на Джон Атанасов като компютърен пионер идва трудно, тъй като приносът му е косвен. В САЩ е награден с Computer Pioneer Medal от Институт на инженерите по електротехника и електроника (IEEE) едва през 1984 г. Университетът в Айова също му отдава заслуженото, като финансира построяване на реплика на машината му, но най-много почести получава при двете си посещения в България, където е прославян като „българинът – баща на електронния компютър“, избран за чуждестранен член на БАН и награждаван неколкократно с ордени.

Дядото на Джон Атанасов е сред убитите в Бояджишкото клане, през Априлското въстание от 1876 година, в което са зверски изклани 170 мъже, жени и деца и двама свещеници – Желязко Колев и Господин Иванов. Хванатите живи около 50 младежи били принуждавани да играят хоро пред пашата, след което също били избивани. Затова Бояджишкото клане е известно в историята и като ”кървавото хоро”. Бащата на Джон Атанасов – Иван е още бебе и оцелява в прегръдките на своя баща – дядото на Джон Атанасов – който е убит от турците. Към днешна дата има възстановен списък с имената на 145 жертви.

Споделете:

Прочетете също

boni grip

Как да се предпазим от грипа?

Във връзка с увеличената заболяемост и нарастващите случаи на грип, Министерството на здравеопазването издаде общи …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *