Медицински университет – Плевен е сред осемнадесеттте висши училища в България, при които предвидените по новоприетото министерско постановление средства ще се окажат недостатъчни за покриване на парите за работни заплати на академичния състав. С промени в закона, инициирани от група вносители, сред които и бившият образователен министър Красимир Вълчев, през март тази година бе прието обвързването на заплатите на акдемичния персонал с минималната и средната работна заплата. Същевременно обаче парите не бяха налични и тяхното разпределение между 32 държавни висши училища следваше да се доуточнява впоследствие.
„Резултатите от формулата, която служебният министър на образованието и науката Галин Цоков е заложил са меко казано смущаващи”, коментира Рая Драгоева – доктор по икономика, която е образователен експерт и част от административния екип на МУ – Плевен. „Налице е недостиг на средства в 18 от общо 32 висши училища. Това е плод или на грешни изчисления, или на съзнателен опит да се формира дефицит, за да се използва за други цели.”
Появата на МУ – Плевен в списъка на тези университети буди недоумение, защото средствата се разпределят според коефициенти за качество на обучението и обвързаност с потребностите на пазара на труда, а там резултатите на плевенското висше училище винаги са били високи.
На извънредна среща, която са поискали ректорите на засегнатите висши училища е постигнато решение, за настоящата година липсващите средства да бъдат компенсирани по извънреден ред, без поставяне на допълнителни условия към ръководствата.
Първоначалното намерение на ведомството е било това да става след подписване на споразумение с министъра, по силата на което да се поемат задължения за съкращения на преподаватели. Поради силната отрицателна реакция обаче идеята е била оттеглена тихомълком.