Музейни експерти в Плевен искат повече пари за музеите и галериите

650733646 942715288326625 510167717216904806 n

Пресконференция, свикана от профсъюзните организации и структурите на КТ „Подкрепа” и КНСБ в Регионален исторически музей – Плевен, Регионален военноисторически музей – Плевен и ХГ „Илия Бешков” – Плевен се проведе на 12 март в РИМ – Плевен.

Поводът на пресконференцията е искането за прекратяване системното неглижиране на културата и музейната гилдия чрез хронично недофинансиране, неоценяване и принизяване на професионалния им труд. Апелът е подкрепен от експертните състави на трите институции. Присъстваха и административните ръководства на културните институции, които се солидаризираха с исканията на експертите.

В изявлението се посочиха ясни и конкретни искания, цели и проблеми:

Първото е свързано с адекватно финансиране и възнаграждение.

Второто искане е за целево финансиране от държавния бюджет на откритите музейни площи, които са част от културно-историческото наследство на страната и изискват постоянна грижа, поддръжка и експертен контрол.

Третото настояване е да се прекрати бавното, но системно приравняване на възнагражденията на музейните и галерийните специалисти към минималната работна заплата.

Четвъртото искане е да се гарантира минимум 15 процента увеличение на държавната субсидия за музеите и галериите.

Към общинските власти синдикатите отправят искане за устойчиво, целево и предвидимо финансиране чрез планова общинска субсидия. Осигуряване на средства за ремонтни дейности и системна поддръжка на сградния фонд.

649580904 942715274993293 3152818012643608991 n

Оформя се мнение, че на държавно и общинско ниво сериозно трябва да се осмисли мястото, ролята и значението на научно-културния състав, който е днешното и утрешното лице на град Плевен.

Продължителното недофинансиране застрашава опазването на културно-историческото ни наследство, което е безценно и невъзобновимо.

Споделете:

Прочетете също

Илийчо Лачовски: Великден е най-светлият християнски празник, в който се чества Възкресението Христово – победата на живота над смъртта

Илийчо Лачовски: Великден е най-светлият християнски празник, в който се чества Възкресението Христово – победата на живота над смъртта

Днес, на втория ден от Възкресение Христово, публикуваме великденския поздрав на кмета на община Кнежа …

Един коментар

  1. ok9 training có nhiều game đổi gió, chơi lúc rảnh khá thoải mái.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *