
Програмата беше представена пред медиите от водачът на листата на ГЕРБ за 15-ти МИР Плевен, проф. Горчев и членове от партийната листа. Всички те информираха за най-важните цели, които си поставят като професионалисти в своите области. Кратко експозе за основните моменти в програмата направи Мирослав Петров, който е втори в листата на ГЕРБ – СДС.
Ето какво казаха Мирослав Петров и останалите членове от листата:
Мирослав Петров:
В предизборната ни програма има три основни стълба, с които ще изведем страната ни напред. Това е: модернизация на инфраструктурата, продължаване на реформите и инвестиции в образованието и здравеопазването. Програмата обхваща планирани цели и дейности във всеки от публичните сектори. Детайлен анализ на целите и предоставяне на адекватен капацитет за тези цели. Част от тях са: преодоляване на здравната криза и изграждане на ефективно здравеопазване. Целенасочени и дългосрочни инвестиции в хора и образование , наука и култура, икономически растеж на регионите, в частност Плевен, и инфраструктурни проекти. Осигуряване на справедливост в обществото, правосъдие и борба с корупцията, осигуряване на обществения ред и сигурност.
Залагаме 100 млрд. евро брутен вътрешен продукт , брутен вътрешен продукт на глава от населението 65 % от средното европейско развитие на страната. Този показател в момента е 34 % с тенденция да стане 53 %.
2 000 лв. средна работна заплата, 1 000 лв. минимална работна заплата. Това са накратко акцентите от управленската програма.
Проф. д-р Григор Горчев, д.м.н., почетен ректор на МУ – Плевен, чл. кор. на БАН:
Моите компетенции са в 2 направления – здравеопазване и образование. По отношение на образованието и здравеопазването всички сте чели каква е програмата на ГЕРБ – СДС. Не смятам да я преповтарям. Ще обърна внимание на 2 акцента, които са много важни и трябва да се знаят.
Първият е, че в момент на криза ние трябва да стабилизираме здравната система. Т.е. цялата бъдеща политика трябва да бъде насочена към укрепване здравето на нацията. Сами виждате за какво става въпрос. Стабилизиране на системата най-вече, укрепване на болничните заведения с разкриване на допълнителни ковид структури. Защото все още не знаем тази пандемия кога ще свърши. Това е непознато ново заболяване и ние се учим по време на движение. Едно рязко движение, рязка смяна на модела, би било пагубно в момента за системата. Ще повторя една метафора, че по време на земетресение ние не можем да си оправяме покрива. Т.е. трябва да минат трусовете и тогава ако ще правим реформи, ще има такива.
Ние държим много на здравно-осигурителния модел, който е модел Бисмарк, който е солидарен модел за здравното осигуряване, приет в почти цяла Европа.
Укрепване на спешните медицински центрове по места, това бих казал е най-важното в програмата. От тези центрове се насочват болните към областните университетски болници.Не е нужно във всяко село да има болница. Това е нещо много скъпо. Нужно е да има модерни диагностични центрове , които да поемат спешността и добра логистика. Това са съответно транспортни и въздушни линейки . Както и здравната карта и електронното досие.
Трябва да се знае, че здравеопазването е нещо много скъпо. Няма как там да няма финансов ресурс. Навсякъде по света това е скъпа услуга. Естествено, не трябва да говорим само за пари, а трябва де факто да поставим в центъра пациента.
Другото важно е, че трябва да се работи в конкурентна среда. Трябва да заложим на качественото образование и качественото лечение.
И най-вече – пациентът не го интересува коя болница чия собственост е. Пациентът го интересува като отиде в болницата да му се реши проблема. Въпросът е в качеството на лечението. Ние трябва да се концентрираме в това. Стабилност и надграждане – това са основните стъпки. Нужен е консенсус на всички политически сили, за да се направят необходимите реформи в здравеопазването.
Проф. д-р Димитър Господинов, д.м.н.,н-к Клиника по кожни и венерически заболявания към УМБАЛ „д-р Г. Странски” :
Основните акценти в здравеопазването като секторна политика бяха очертани от проф. Горчев. Основната стратегическа цел в здравеопазването винаги е била и си остава подобряване на здравето на нацията. Според СЗО /Световната здравна организация, бел. а./, определението за здраве представлява състояние на пълно физическо, умствено и социално благоденствие. А не изрично отсъствие на болест. Така че, в това отношение още през 2012 година има подписана декларация за управление на политики, която се нарича „Здраве 2020”, която работи и до ден днешен.
От тук предстои надграждане. По тази причина, аз се връщам към една истина, която би трябвало за толкова години нашата нация да е прозряла. Че всичко свършено до тука трябва да бъде надграждано. А не да бъде отричано и да се тръгва отново от нулата нанякъде, където никой не знае къде ще стигнем.
Как ще бъде постигнато това здраве на нацията ? Категорично с това, с което завърши проф. Горчев. Консенсус на абсолютно всички политически сили. И тук е ролята на всички медици, които са включени в листите на ГЕРБ. Да убедим в правотата на това, което говорим. А именно – как се гарантира здравето на нацията.
На първо място, това е продължаване на живота. На второ място – съкращаване на коефициента на преждевременната смъртност. България в това отношение има голяма нужда това да бъде направено. На трето място- това е общественото здравеопазване, профилактиката, които биха ни позволили ние да ограничим развитието на хроничните и социално значими заболявания.
Да, на нас ни е необходимо здравеопазване, което да е равномерно разпределено и чрез инвестиции в инфраструктура да се даде възможност и на хората в най-отдалечените места да намират адекватна медицинска помощ. Чрез осигуреност със здравни кадри, които обаче трябва да бъдат и финансово осигурени.Нещо, което дълги години не е правено. През последния мандат на ПП ГЕРБ целенасочено се работи и в тази посока, със залагане в здравеопазването на съотношение 3:2:1 по отношение на средната работна за страната заплата , заплащане на лекар, медицински специалист, санитар. Като се има предвид, че средната работна заплата е 1 500 лв. в края на мандата. Това е обещание, което ПП ГЕРБ декларира в своята програма и пред своите избиратели.
Да се оптимизира медицинското образование. Нещо, в което ние с проф. Горчев имаме доста голям опит. Тази криза действително ни показа, че ние имаме кадрови проблем. По отношение както на магистри медици – лекари, така и на специалисти по здравни грижи. Кризата ни показа и нещо друго. Освен, че има нужда от много инвестиции, има нужда и от реформи. Аз бих казал, от продължаване на реформите. Това би могло да се постигне чрез един консенсус между всички политически сили , който като цел зависи от нас.За това обаче, се изисква работа, работа и пак работа.
Албена Тотева, н-к РУО – Плевен:
За нас образованието е стратегически и национален приоритет. И ако искаме да продължим с ускореното социално-икономическо развитие, трябва да продължим да инвестираме в учителите и преподавателите. Хората в системата са ключът към доброто образование ако искаме да имаме добро образование, и да имаме добри и мотивирани учители. За това инвестираме не само в заплащането, но и в различни стимули в професионалната реализация на учителите. От гледна точка и на квалификация, и на продължаващо обучение.
Ангажираме се да увеличим възнагражденията в образованието с темп изпреварващ увеличаването на средната заплата за страната. Да поддържаме средните учителски заплати на ниво над 125 % над средната за страната заплата и да повишим средната заплата във висшето образование до ниво над 140 % от средната за страната. До 20 25 година средната учителска заплата ще стане 2 500 лв., а във висшите учебни заведения – 2 800 лв.
ГЕРБ ще продължи да надгражда направеното във всички сектори на образованието. Продължаваме приоритетно с промените в системата, насочени към ключовите компетентности и уменията на XXI век. Насърчаване на образователните иновации и повишаване на мотивацията за учене.
Ще засилим обучението по компютърно моделиране, програмиране, кибер сигурност, дигитална медиина грамотност. Нещо, което вече се вижда в новите учебни програми. Ще изградим STEM центрове във всички училища.
Ще построим поне 100 физкултурни салони. Както и 10 модерни студентски кампуса. Ще продължим да инвестираме приоритетно в условия за приобщаване на всяко едно дете в образователната система.
Поставяме акцент и във възпитателната работа във всички политики, като насърчаваме взаимодействието и ефективната работа с родителите.
Ще пресечем неграмотността като намалим отпадането от образователната система на деца и ученици. Ще засилим координацията и взаимодействието по механизма за съвместна работа на институциите с фокус обхващане на всяко едно дете и ефективността му за включване в системата.
Ще продължим с усилията за модернизиране на професионалното образование. Ще инвестираме приоритетно в електронизация на обучението в кабинетите и достъпната архитектурна среда в образователните институции. Подкрепяме и поддържаме продължаването на мрежовия подход за ефективна работа и взаимодействие между образователните институции
Кариерното ориентиране също е наш приоритет. Целта е всички направени до сега реформи, мерки, механизми, да бъдат продължени и надградени. Доброто образование означава добро устойчиво икономическо развитие на страната ни.
инж. Пламен Тачев, депутат в 41-во, 42-ро, 43-то, 440то Народно събрание:
Темата за сигурността и спокойствието на българските граждани винаги е била много важен приоритет за нас. В годините като народен представител винаги съм бил част от състава на комисиите по вътрешна сигурност и обществен ред. И в качеството на такъв мога да заявя, че и правителството, и парламентарната група на ГЕРБ сме работили системно в годините назад, и ще продължим разбира се, да работим за повече ред и сигурност.
За изминалите 4 години се наблюдава трайна тенденция за намаляване на общата престъпност. През 2017, 2019, 2020 година се са разкрити всички регистрирани убийства с изключение на 1. През 2020-та год. са регистрирани със 77 % по-малко телефонни измами спрямо 2019 год.
И специално за Плевен, през 2019 година случаите на измама са били 15, а през 2020 година – само един. Разбира се, няма как да отминем факта за тревожността при нападение на възрастни хора в населените места. Това трябва да бъде решено.
Според мен посоката е повече полицейско присъствие, изграждане на инфраструктура в частта си видео наблюдение, защото то дава ясна и категорична картина за нещата, които се случват като престъпление. Добре поставени на местата им се оказва, че битовата престъпност не се извършва от хора, които живеят в самите населени места, а през границите на общините. И затова тази инфраструктура ще даде много добри възможности за превенция.
Ще работим в посоката да се увеличи взаимодействието между кметовете и началниците на РПУ-та, тъй като те са хората които най-добре познават контингента, спецификата на общината си. И това може да доведе до сериозна превенция на престъпността.
Разбира се – образованието. Факт е, че колкото сме по-образовани като нация, толкова престъпността ще бъде по-ниска.
Иначе ПП ГЕРБ има своите ясни и категорични приоритети, а те са противодействие на битовата престъпност и кражбите, грабежите и палежите, превенция на детската престъпност и противодействие на домашното насилие. Разбира се, борба с контрабандата, наркотиците, осигуряване сигурността на границите. Борба с печатането и разпространението на фалшивите пари и да похвалим колегите от системата, че наскоро реализираха прекрасна акция, която доказва това нещо.
За да се случат тези неща трябва да има политическа воля и добра комуникация между институциите. Такава, каквато ние в ПП ГЕРБ имаме и това ще ни позволи наистина казаното от мен да се реализира.
адв. Александър Николов, юрист, член на Софийска адвокатска колегия:
Основен приоритет за Плевен ще бъде да създадем устойчива бизнес среда. Това не може да стане без върховенство на закона. Устойчиви закони и стабилен законодателен процес. За да има устойчивост на законодателния процес е необходимо да има публичност.
Планираме през следващия мандат всяко едно законодателно предложение да минава през публичност, да е ясно кой стои зад това, по какъв начин.
Много е важно да създадем бизнес среда. Нашите приоритети за следващия мандат са развитие, растеж и поминък. Това е, което считам, че е най-важно.
Реализацията на тези приоритети е възможно чрез гласуване с номер 28 в интегралната бюлетина !
Купуването и продаването на гласове е престъпление !