Снимка: “Плевен прес”
Министърът на земеделието и храните Кирил Вътев и заместник-министър председателят и министър на земеделието и хранително-вкусовата промишленост на Молдова Владимир Боля посетиха днес, 29 март, овцеферма с 850 животни в плевенското село Петърница в община Долни Дъбник.
Собственик на овцефермата е победителката в тазгодишния конкурс на земеделското министерство за млад фермер Галина Мирчева.
Присъстваха областният управител на Плевен Виолета Иеремиева, кметът на община Плевен д-р Валентин Христов, кметът на с. Петърница Йонко Данов и заместник-кметът на община Долни Дъбник Радослав Тодоров.
В началото на визитата гостите бяха посрещнати с пита и мед и поздравени с фолклорни изпълнения на деца и местен състав. Имаше и маса отрупана с натурално кисело овче мялко и традиционни български продукти.
След което започна обиколката на обекта. Двамата министри и гостите видяха стригане на овце и изкуствено осеменяване. Беше демонстриран и преглед на бременни овце с ехограф с ултразвук.
След обиколката на овцефермата министър Вътев сподели, че е доволен от видяното, но държавата не може да помогне на всички:
“Невъзможно е държавата да подкрепи всеки и всичко. Има добри решения, които се изпълняват. Само с коопериране на производителите могат да се намалят техните разходи, но това не тяхна работа, а експертна.
На въпрос на “Плевен прес” възможно ли е да се изработи дългосрочна стратегия за развитиетието на земеделието в България, която да се изпълнява от всички правителства министър Кирил Вътев беше лаконичен:
“Много ми се иска да мога да ви отговоря на този въпрос, но той е към партийните лидери, а не към един министър, поканен като експерт.”
Той потвърди, че би приел покана от служебното правителство отново да е министър.
Земеделският министър на Молдова Владимир Боля беше категоричен, че видяното в овцефермата на Галина Мирчева е на отлично ниво:
“Днес участвахме в презентацията на много добър производител. В тази ферма има затворен цикъл. В южната част на Молдова се отглеждат много овце. Там района е доста засушен, затова културите от втора категория, като пшеница и слънчоглед не успяват да растат и поради това искаме да разработим стратегия за развитието на ферми за овце и кози.”
Заместник-кметът на община Долни Дъбник Радослав Тодоров заяви, че земеделието е основен отрасъл в общината:
“Основният сектор, който изгражда икономиката в община Долни Дъбник е агросектора. Имаме три големи овцеферми, добре развито е отглеждането на едър рогат добитък – крави и биволи. Имаме фабрика за царевица и царевичен грис, голяма мелница и една от най-големите фирми в България за оцет, чиято продукция се изнася и за чужбина. Имаме лозарски масиви и две винарски изби – в село Петърница и в Долни Дъбник.”
Собственикът на овцефермата в с. Петърница Галина Мирчева каза, че с базата и техниката, с която разполага отглежда 850 животни и целогодишно произвеждат мляко. Тя обаче не скри, че тази година е на загуба:
“Политиката на държавата трябва да се промени така, че да има защитна политика на цената на произведената суровина. Сега мандрите могат да свалят цените.”
Пред “Плевен прес” фермерката изрази задоволството си от посещението на двамата министри, но подчерта, че, за да има резултат, това трябва да се превърне в практика:
“Доволна съм от посещението на министрите, защото трябва да има пряк контакт между управляващите и между производителите. Много е важно те да имат връзка с нас, за да знаят същината на проблемите от нас. От съществено значение е да има такива срещи и посещения, на които проблемите да се казват и да се знаят. В моя случай имам здрав гръб от съпруга ми, който ми помага, но друг на мое място няма да удържи. Много производители фалираха.”
А как се отразява смяната на правителствата върху сектора и производителите?
Искам да има някаква последователност, не може постоянно да се сменят и да не знаем накъде сме. Всеки иска да вмъкне неговия си начин и неговите си промени, а старите, които са въведени, не се приемат и всичко остава в една празнота. Когато горе няма адекватни решения и организация, нещата се усложняват.
Припомняме, че в началото на март бе подписан Меморандум между България и Молдова за сътрудничество в областта на земеделието. Ще бъде създадена нормативна рамка за бъдещото развитие на двустранните отношения в областта на безопасността на храните, растениевъдството, животновъдството, развитието на селските райони, лозаровинарския сектор и аграрната наука. Предвиждат се обмен на информация, трансфер на експертни познания и обучение в областта на земеделието между двете страни.
Снимки: “Плевен прес”