Месечна агрометеорологична прогноза за месец април 2023 г.

Агро

През първото десетдневие на април агрометеорологичните условия ще се определят от неустойчиво време с чести валежи, които ще подобряват почвените влагозапаси и условията за развитие на есенните посеви и засетите пролетни култури. Падналите валежи през последните дни от март повишиха влагозапасите в горния почвен слой. В началото на пролетния вегетационен период, вследствие безснежната зима и поднормените валежи през февруари, почвените влагозапаси в 50 сm и 100 сm слой при зимните житни бяха незадоволителни за сезона, особено в част от източните и южните райони, където нивото на влагозапасите беше под 65% от ППВ (Пределна полска влагоемност).

През първата половина от април развитието на земеделските култури ще се осъществява с умерени темпове, при температури близки до климатичните норми. В средата на първото десетдневие се прогнозира краткотрайно, съществено, понижение на температурите и отрицателни минимални стойности, до минус 2-3°С, които при по-продължително задържане ще бъдат критични за цветовете и младите завръзи на овошките. През първото десетдневие при пшеницата ще протичат фазите братене, преход към вретенене и фаза вретенене при посевите в Дунавската равнина и в южните райони. 

Съществено подобрение на топлинните условия и ускоряване на вегетацията при земеделските култури се прогнозира през втората половина на април.

Очакваните валежи в края на второто и началото на третото десетдневие ще поддържат добро нивото на влагозапасите в 50 сm слой – от важно значение за пшеницата и ечемика, при които ще протича масово фаза вретенене и преход  към изкласяване – фази, през които изискванията на зимните житни култури към влагата в почвата рязко се повишават. В края на април при част от най-рано вретенилите посевите в Дунавската равнина ще се наблюдава фаза изкласяване (агростанция Новачене, Силистра). През междуфазния период вретенене – изкласяване посевите с пшеница трябва редовно да се обследват за появата и вредната дейност на някои неприятели: обикновената житна пиявица, пшеничният трипс, житната дървеница и при плътност на вредителите над прага на икономическа вредност е  необходимо да се извърши своевременно третиране.

 В полските райони в началото на  третото десетдневие температурата на почвата в 10 сm слой ще достига подходящи стойностите за сеитбата на царевица за зърно, а към края на месеца – и за топлолюбивите пролетни култури (памук, фасул, фъстъци,  дини, пъпеши и др.).

Честите валежи през април ще създават благоприятни условия за развитие на гъбни болести по овошките (ранното кафяво гниене, сачмянка , струпясване и др.). По-подходящи условия за провеждане на растителнозащитни пръскания ще има в средата на второто и през повечето дни от третото десетдневие на април.

Автор: Дукена Жолева, агрометеоролог при НИМХ 

Споделете:

Прочетете също

BABH PLEVEN

БАБХ–Плевен започва проверки в плевенска област на училищни столове, бюфети, лафки, вендинг автомати

ОТ 4-ти СЕПТЕМВРИ БАБХ- ПЛЕВЕН Е С НОВ ДИРЕКТОР. Със заповед №1632/11.09.2024 на новия директор …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *