
На 31 октомври 2022 г. от 11:00 часа в зала „Амброаз Паре“ на Медицински университет – Плевен се проведе тържествен академичен съвет с церемония по награждаване на преподаватели, израснали в академичното си развитие. Събитието е по повод 48-та годишнина от основаването на висшето училище в Плевен и в навечерието на Деня на народните будители. След успешно проведените процедури по Закона за развитието на академичния състав в Р. България, на тържественото заседание официално бяха връчени дипломи и плакети за придобиване на научни степени и заемане на академични длъжности. За изминалата година общо 33 представители на академичната общност са придобили научни степени и са заели академични длъжности: придобилите научна степен „доктор на науките“ са трима; защитилите образователно-научна степен „доктор“ са 10; заелите академична длъжност „доцент“ – 8 и академична длъжност „гл. асистент“ – 13.
Медицински университет – Плевен отбелязва 48 години от основаването на висшето училище в Плевен. Всяка година в навечерието на 1 ноември – Денят на народните будители – МУ-Плевен отбелязва „рождената дата” на висшето училище. На 31 октомври 1974 г. се е състояло тържественото откриване на Медицинския факултет в град Плевен за първия випуск от 240 първокурсници, студенти по медицина.
На церемонията присъстваха народни представители от 15 МИР – Плевен, преподаватели, ръководството на МУ – Плевен.
По този повод ректорът на Медицински университет – Плевен проф. д-р Добромир Димитров каза: „Всяка година на 31 октомври по традиция нашият университет чества своя празник. На 1 ноември ние се прекланяме пред силата на българския дух, почитайки паметта на българските просветни деятели, книжовници и общественици. Преди седмица ни напусна академик Антон Дончев. Академик Дончев е писател, мъдрец и хуманист, който цени силата на детайлите: „Важни са не делата, а делата на хората, те не умират“. Съхранявайки традициите, ние не спираме да се развиваме“.
Преподавателите на МУ-Плевен бяха удостоени с плакети от ректора проф. д-р Добромир Димитров за академичното си развитие. Трима дългогодишни преподаватели бяха наградени за цялостен принос за развитието на МУ-Плевен и утвърждаването му, като водеща институция в областта на медицинското образование и наука. Това са доц. д-р Георги Цанев, проф. Петкана Христова и доц. д-р Мария Симеонова, дългогодишен научен секретар на МУ-Плевен.
В навечерието на празника си Медицинския университет – Плевен е получил статут на изследователски университет за следващите четири години. Списъкът е бил одобрен от Министерския съвет и ще се актуализира до 1 ноември всяка година.
Вижте кратък фоторазказ от събието:






