
Потърсихме председателят на Общинския съвет в Плевен, за да разберем каква организация на работа има местния законодателен орган по време на извънредно положение. Как работят постоянните комисии и самите общински съветници по време на криза ? И какво мислят за намаляване или отказване от възнагражденията си по време на пандемия ?
Г-н Митев, след приемането на Закона за извънредното положение, какво приложение намери той в работата на Общинския съвет – Плевен ? В неговите комисии и общинските съветници ? Как работят по време на карантина постоянните комисии по здравеопазване например, или по обществен ред и сигурност ?
Аз лично, съм привърженик на ограниченията, които са въведени от страна на Националния оперативен щаб и правителството. В момента ние сме с такива проценти на заболеваемост и смъртност благодарение на навременните превантивни мерки, които този закон регламентира.
Действията на този закон са на областно ниво. В област Плевен съществува и функционира щаб под ръководството на областния управител, който координира дейността на всички звена включени за овладяване на ситуацията.
Това е така, но Общинският съвет къде е в тази ситуация ?
От там слизаме надолу по места, защото всяка община си има своя специфика. В тази ситуация Общинският съвет не може да спре работа.Това е криза, от която ще излезем. Но ако ОбС спре работа за периода, ще се натрупат изключително много нерешени казуси. Късното взимане на решения по тях би довело до още по-големи затруднения за гражданите. В момента има 30 двойки, които чакат финансово подпомагане за репродуктивни процедури. Ако продължим да не работим още 3 – 4 месеца какво да правят тези двойки ?
Животът не спира и ние не трябва да го блокираме.
Каква работа до този момент са вършили комисиите или каква работа ще свършат ? Какво работа са имали до сега общинските съветници ?
Знаете, че след обявяване на извънредното положение тогава имахме две заседания едно след друго. Три заседания в два дни.
Това се наложи заради приемането на бюджета.
Проведохме тези екстрени заседания в условията на началото на епидемията, затова нямахме редовно заседание. От тогава до сега не сме имали защото трябва да се съобразим и със забраната за масовите събирания.
Има натрупани преписки, които комисиите трябва да разгледат на 27-ми и 28-ми април, и на 30-ти да проведем нормалната сесия, спазвайки всички противоепидемични мерки.
До този момент какви въпроси са натрупани и за кои комисии ?
Здравната комисия трябва да разгледа всички тези заявления, които са за репродукцията. Очаквам всеки момент през тази седмица кметът да внесе проект за решение за освобождаване от наем на ползватели на общински терени за периода на карантината,
В общинския и областен щаб за борба с коронавируса има ли присъствие на общински съветници ?
Няма такова присъствие. .
А не трябва ли да има ?
Общинският щаб се сформира със заповед на кмета и е на разпореждане на кмета. Така е във всяка община в страната. Той е помощен орган към кмета, но е оперативен щаб. Областният е под ръководството на областния управител както е по закон.
Общинският съвет не е изпълнителен орган. По-скоро е законодателен орган.
Това се знае. Но не трябва ли нашият законодателен орган да следи как работят тези щабове. Да подпомага работата им с каквото може и както може. Общинските съветници, особено от комисиите по здравеопазване и обществен ред, не трябва ли да са в течение на работата на тези щабове ?
Всеки един от общинските съветници може, стига да има желание, може да бъде в течение и да се информира как работят тези органи. Но не е задължително. Пак казвам, ние сме законодателен орган. И оставаме малко встрани от тази оперативна работа, която трябва да се върши на територията на общината и областта.
Нашата работа по-скоро е като законодателен орган, ако се наложи през м. май да прекроим бюджета на общината например. Така че да осигурим необходимите средства за продължаване на това бедствено положение ако има такова. Затова казвам, че оставаме встрани от прякото въздействие, не че сме несъпричастни към ситуацията, в която се намираме. Затова няма да спрем и да заседаваме.
В момента се вихри дискусия за заплатите на депутати и министри. И ако депутати и министри работят всеки ден, то общинските съветници работят два дни в месеца. Та на базата на този положен от тях труд, не е ли редно да дарят или намалят заплатите си по време на извънредното положение и да подпомогнат например останали без работа семейства заради пандемията ? Какво е личното ви мнение ?
Дарението е личен акт. Но при това обстоятелство съм напълно съгласен, че в тази ситуация, в която се намираме, всеки един от нас, дори не само общинските съветници, а и хората, които живеят тук – трябва да бъдем съпричастни. Който с каквото и както може. Тук не говорим само за пари, а всеки с каквото може да бъде полезен.
За общинските съветници съм абсолютно съгласен, че в тази ситуация е нормално всеки един от тях да се позамисли и да извърши този личен акт. Ако говорим за финансовата страна – да се лиши от част от възнаграждението си или от цялото възнаграждение. Но пак казвам това е вътрешна необходимост.
А ще направите ли подобно предложение на сесията на 30-ти април ?
Аз мога единствено, и това ще го направя, да призова колегите към този акт, но не мога да ги задължа. После, това няма как да стане и с решение на ОбС защото това са възнаграждения. Няма такова законово право, аз също нямам такова право, да се спират или намаляват възнагражденията.
При извънредно положение, в каквото сме в момента, не трябва ли във вашия Правилник за работа на ОбС, да намери отражение Закона за извънредното положение ? Така че, при бъдещи кризи да знаете какво да правите ?
Да, обмислял съм този въпрос. Някъде в правилника следва да вмъкнем 2 – 3 текста за такива ситуации. Никой не е очаквал подобно нещо и затова в правилника няма такива моменти. Все пак това в България се случва за първи път.Може да се предвиди в правилника какъв ред за провеждане на заседания може да се прави в такива случаи. Имайте предвид, че всяко решение подлежи на съдебен контрол и всяко решение става с гласуване. Тоест опираме до системата за гласуване. Мислил съм и за взимане на решения с неприсъствено заседание, само на подписи. Но не можем да докажем утре кой и как е гласувал. При комисиите може да има он лайн заседания, защото те гласуват с обикновено мнозинство. Но при заседания на ОбС – няма как. Аз си мислех по-скоро за неприсъствени заседания със съответната технология.
Тоест, тепърва ще обмисляте как ще работи ОбС при извънредно положение ?
Извънредното положение беше въведено на 13-ти март и екстремно проведохме 2 бързи заседания . От 16-ти март до сега /6-ти април, б.а./ не сме работили. До вчера не знаехме ще продължи ли това извънредно положение или не. Явно нещата може и да не приключат на 13-ти май. Аз съм на мнение, че няма да приключат на 13-ти май. Така че, вече трябва да се помисли за някаква реорганизация на дейността. Пак казвам – в разумни граници.