Християните в цял свят са в очакване на Рождество Христово. Но какви са традициите и обичаите в дните преди празника и на самата Коледа?
В Норвегия хората вярват, че Бъдни вечер съвпада с появата на зли духове и вещици, затова в нощта преди Коледа норвежците скриват всички метли преди да си легнат.
В Австрия Дядо Коледа има свой зъл съучастник – Крампус. Подобното на демон отвратително създание обикаля улиците и търси непослушни деца, които да накаже. Мъже, облечени в страшни костюми, подобни на българските кукери, изпълват улиците на австрийските градове в нощта преди празника.
В Италия пък подаръците на децата се носят от стара вещица на име Бефана и това се случва на 5 януари.
В Исландия според легендата гигантската котка Юле обикаля страната по Коледа и носи нови дрехи на хората, които са работили усилено през годината. Затова в наши дни исландците си купуват нови одежди за Коледа, за да избегнат неприятни преживявания.
В Украйна, освен с традиционните гирлянди, топки и светлини, украсяват елхата с паяжини. Легендата гласи, че бедна жена много страдала, защото нямала пари да украси елхата за децата си. Но когато се събудила на Коледа открила, че паяк е покрил цялото дръвче с блещукаща паяжина.
В Испания този ден се нарича “Ночебуена” (Nochebuena). Обикновено се отбелязва в семеен кръг, на тържествена вечеря. Прието е да се правят подаръци на домашните. В някои семейства, които следват отколешни католически традиции, през нощта се канят на трапезата самотни старци или бедняци.
В Германия на 24 декември след обяд животът в повечето градове замира. В 22.00 часа се разнася звън на камбани, възвестяващ началото на коледната служба. След нея идва ред на обилната семейна трапеза. В Германия една от традициите е всяко дете да остави обувката си пред вратата на спалнята. Ако са били послушни, на сутринта ще я намерят пълна с лакомства. Смята се, че традицията за коледното дърво е тръгнала именно от Германия, която води до друг обичай – в клоните на елхата се скрива кисела краставичка, а всяко дете, което намери краставичката, получава подарък.
В Норвегия много семейства на този ден отиват на църковната служба, която по традиция започва в 15.00 часа. Мнозина отиват до гробовете на свои близки и полагат на тях цветя. Рождественската вечеря е в тесен семеен кръг. В западните и северни части на страната поднасят солени и варени на пара агнешки ребра с картофки.В източните части на Норвегия е популярно свинското, докато в други части се поднася риба. Някои семейства предпочитат пуйката. След вечерята, преди да бъдат отворени подаръците, цялото семейство се събира около елхата. Всички се хващат за ръце около нея и пеят песни. След това отново сядат на трапезата, но този път на чай и коледни сладки.
В Норвегия хората вярват, че Бъдни вечер съвпада с появата на зли духове и вещици, затова в нощта преди Коледа норвежците скриват всички метли преди да си легнат.
В Полша, когато изгрее първата звезда, цялото семейство, облечено празнично, се събира на трапезата. Поздравяват се с празника и си желаят всичко най-добро. На трапезата са сервирани постни блюда и риба, сред които зеленчукова супа, печен шаран, кнедли със зеле, гъби, компот от сушени плодове, сладкиши. В дома има украсена елха, а под нея са поставени подаръците за цялото семейство. На трапезата се пеят коледни песни, хората си спомнят за събитията през отминаващата година.
В Канада Рождество започва вечерта на 24 декември, наречена “Крисмас Ийв” (Cristmas Eve). Възрастните, завършили всекидневните си дела или прибрали се от църква, сядат на трапезата.
В Нюфаундленд и Лабрадор съществува обичай в навечерието на Рождество в църквата да се продава риба, уловена специално за целта, а парите да се дават за благотвторителност. Във Ванкувър в навечерието на Коледа пламват стотици хиляди лампички, с които са украсени домовете, парковете и площадите.
В Бразилия Бъдни вечер също е семеен празник. По традиция деца и внуци се събират в дома на родителите и се поздравяват с настъпващото Рождество. А самото Рождество, за разлика от европейците, бразилците празнуват на улицата с песни и танци.
В България коледуването е един от традиционните български обичаи. На Бъдни вечер дружини от „коледари“, водени от по-възрастен мъж, наричан „станеник“, обикалят по къщите и пеят обредни песни.