Коледа е! Честито Рождество Христово!

zreemjn6npqqyzqekdyg7mqmjhgdj6zbo

Бог се роди! Ой, Коледо, мой Коледо, роди ми се Боже чедо.

Кравай скача от полица, ври в котлето кървавица.

Кажи, бабо, като лани на нас весело да стане.

Рождество Христово, също Коледа, е един от най-големите християнски празници. На него християните честват раждането на Сина Божий Иисус Христос. Според Евангелието от Лука това станало в град Витлеем, провинция Юдея. При православните, католиците и протестантите Рождество е най-почитаният празник. Отбелязва се на 25 декември (по григорианския и новоюлианския календар), на 6 януари от арменската църква, а у нас след 31 март 1916 г. на 7 януари по официалния граждански календар.

През 1968 г. Българската православна църква установява чествaнето на 25 декември. В България отново е официален празник с решение на 9-ото Народно събрание от 28 март 1990 г. Според Речника на българския език, съставен от Института по български език към БАН, „Коледа“ произлиза от латинската дума calendae – „първият ден от месеца“. Други разновидности на тази дума са: Ко̀ла̀да, Колѐдна, Колѐнда. На старобългарски названието е Колѧда.

Рождество Христово слага начало на ново летоброене. Създателят на новото летоброене, римският монах Дионисий Малки, изчислява, че Иисус Христос се родил на 754 година от основаването на Рим. Рождество Христово е граница във времето и празник на празниците за християните. В ранното християнство празникът Рождество Христово няма устойчива дата, но е в последните дни на декември или първите на януари.

Първата църковна служба на празника се датира от науката през 5 век. Макар да е свързвано с християнската религия и вярвания, Рождество Христово се отбелязва и от много страни, изповядващи други религии. В тях то се е превърнало в светски празник, свързан с раздаването на подаръци. Въпреки различните им вярвания, хората навсякъде по света са започнали да възприемат Коледа като един ден, който сплотява и сближава.

Ден, който ги прави малко по-добри.

• В Австралия Коледа често се празнува на плажа при 40 °C температура. В Южното полукълбо Коледа съвпада с ваканцията и отпуските. Австралийците обичат да бодърстват през празничната нощ в градината на светлината на свещи и факли.

• Австрия е страната, където се ражда известната коледна песен „Тиха нощ, свята нощ”, изпълнена за пръв път в църквата „Свети Никола” в Обендорф, близо до Залцбург, през 1818 г.

• В Албания Коледа е един от най-популярните фестивали и се посреща с голямо веселие от местните хора, които спазват традицията за честване на годишнината от рождението на Иисус Христос.

• В Англия в навечерието на Коледа се пеят песни и танцуват танци. Във всеки дом има накичена елха за радост на всяко дете.

• В Аржентина украсяват не елха, а вечно зелените дръвчета – със сняг, направен от памук. На Коледната вечеря цялото семейство се събира в лятната градина.

• В Армения, която е първата страна, официално възприела Християнството, Бъдни вечер е един от най-големите религиозни празници. Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари, а Коледа и Богоявление в един ден – на 6 януари по Юлианския календар.

• На африканския континент Коледа се празнува от малки и големи християнски общности. На континента има приблизително 350 милиона християни.

• В Бангладеш по Коледа мъжете засаждат двойки от бананови дървета в близост до къщите си и до църквата. Малко преди Коледа те накланят листата им, така че да се образува дъга.

• На Бахамските острови честванията, наречени Junkanoo, се провеждат на 26 декември и 1 януари. Между 2 часа през нощта и сутринта огромен парад радва стотици хора с танци, музика и най-различни костюми.

• В Беларус сламата е важен аспект от Коледните празници. Повечето от ярко оцветените играчки на елхата в Беларус са направени от слама във всякакви форми.

• В Белгия на Бъдни вечер се прави празнична вечеря от повече хора, започваща с питие и ордьовър.

• В Белиз елхата се украсява с лодки, символизиращи успешната риболовна индустрия на страната. Друга типична декорация са птиците, които са символ на мира.

• В Боливия основният акцент на Коледната украса е сцената „Рождество Христово“. Повечето от тях са направени под формата на пирамида със самата ясла в горната част.

• В Босна и Херцеговина коледните дръвчета са украсени с играчки, шоколад, светлини и цветни топки традиционно гарнирани със звезди. Местните празнуват Коледа предимно със семействата си.

• В Бразилия обичаите са доста различни поради разнообразието на населението. Една от традициите е направата на сцената на „Рождество Христово“ или „Пресепио“ (думата произлиза от иврит „presepium“, което означава леглото от слама, на което Исус е спал за първи път във Витлеем).

• Руската, грузинската, сръбската, гръцката православни църкви, манастирите в Света гора на полуостров Атон и ортодоксални църкви в Йерусалим празнуват Коледа на 7 януари, защото са по стария Юлиански календар.

• Коледа – 25 декември е един от големите празници и в САЩ. Дядо Коледа, наречен Santa Claus, е роден в Америка през 1860 година. Името му дошло от холандското Sintaklaas. Тогава още нямал червен костюм. През 1863 г. вече летял с шейна теглена от елени, пушел лула и бил облечен в червен костюм.

• В Северна Македония Коледа се празнува на 7 януари.

У дома празникът започва на 24 декември – Бъдни вечер (Малка Коледа). Из цяла България тръгват коледарите. В коледуванията участват само момчетата. Малките коледари обикалят през деня на 24 декември с дрянови сурвачки, тропат по вратите и пеят в къщите коледарски песни, стихове и благословии.

Че стана стар станеник,

стар станеник, стар къщовник,

че си свещица запали и на Бога се помоли:

“Да даде Господ живот и здраве

на всички животни по дворове…”

Кажете дружина: Да бъде, Амин!

Дай, Боже, пълна къща със дечица пълна кошара с агънца,

пълна кочина с прасенца….

Никой не рече: “Убий, Боже!”,

всеки рече: “Дай, Боже!”

Кажете дружина: Да бъде, Амин!

/Коледна благословия от Долни Дъбник, Български коледни благословии. Съставителство и редакция Тодор Моллов/.

На Рождество Христово имен ден имат всички, които носят имената Христа, Христо, Eмануела, Емануил, Емил, Християн, Ренета, Христиана, Кристиан, Кристиян, Кристияна, Кристиана, Христина, Кристина, Радостина.

Весело посрещане на Рождество Христово ви пожелава целия екип на “Плевен прес”!.

Споделете:

Прочетете също

Ученици в Плевен почистват детски площадки по повод Първа пролет

Ученици в Плевен почистват детски площадки по повод Първа пролет

Снимка: Архив, Община Плевен Детски площадки в Плевен ще бъдат почистени, боядисани и освежени по …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *