Ръчно приготвени козунаци с разнообразни плънки. Бутикова изработка на Cakes by ELI – Плевен.
За поскъпването на великденските козунаци собственикът на софийска пекарна Дарин Стойков каза по телевизия Bulgaria ON AIR: “Ако миналата година сме купували яйцето за 24 ст., в момента не можем да го намерим за под 50. Няма нещо, което да е поевтиняло, може би само маята държи постоянна цена. За да го наречем козунак, в него трябва да има 6 неща. Взимайки предвид цената на суровината, на труда, усилията и времето, килограм козунак под 20 лева е нереално ниска цена, ако е истински козунак. Ако на етикета има повече от 6 неща, не е редно да го наричаме козунак”. Според него около 30% е поскъпването на козунаците тази година.
В същото време Мариана Кукушева, председател на Национален браншови съюз на хлебарите и сладкарите каза по БНР: “На пазара може да се намери козунак на цена между 2 и 60 лева. Масовият обаче струва между 3 и 5 лева”. И допълни, че „В никакъв случай евтиният козунак не означава, че е по-некачествен. Това означава, че той не съдържа допълнителни съставки като шоколад, ядки или локум, а си е чисто тесто.”
Което обаче не е така според собственици на пекарни, защото в евтините козунаци са вложени евтини материали като яйчен меланж вместо яйца, маргарин вместо масло и консерванти.
Според Дарин Стойков една стока струва толкова, колкото някой е готов да плати – дори козунакът да е на цена от 100 лева.
“Има технологии, които изискват 3 дни втасване на козунака. За специалните козунаци трябва по-специално брашно, доста топло помещение, много умения”.
В цената на козунака освен задължителните мляко, яйца и брашно, влизат плънката, ако има такава, труд, ток, допълват хора от бранша.
Наш репортер установи, че на плевенскшия пазар има голямо разнообразие от цени и козунаци. В три големи търговски вериги цените са съответно: 2.99, 3.49 и 2.59. Това е за 0.500 г.
Едновременно с козунаците, които са наводнили търговските вериги, в плевенските пекарни и сладкарски цехове козунаци от 0.500 г се предлагат на цени от 10 до 20 лв. В тях има различна плънка – стафиди, локум, орехи, течен шоколад, различни плодове от сладка. Качеството на тези козунаци е в пъти по-добро от останалите, твърдят запознати.
„Потребителите да търсят традиционния български козунак, а не вносния, който често съдържа различни консерванти”, прикани Кукушева. По думите ѝ, българският козунак е по-обемен, по-лек и има хрупкава коричка с карамелизирана захар.
Козунаци без захар, брашно и краве мляко. Приготвен от кокосово брашно и бадемово мляко. Ръчна изработка на Cakes by ELI.
Козунаци преди печене. Снимка – Cakes by ELI.