Когато мечът се строши в битка, на помощ идва невидимият щит на Словото

СТЕФКА
Празничното шествие отива към паметника на Светите братя Кирил и Методий. Снимка – Плевен прес.

24 май 2021 година. Без пандемия, без маски, без страх. С много слънце, с много настроение, празничност и усмихнати лица. Така изглеждаше Плевен днес, на своя 24-ти май.

Цветен, многолюден, празничен. Атмосфера пълна с добронамереност и настроение. Дължим я на организаторите на празника, на тружениците на духовния фронт. Да, фронт. Защото се воюва. От много време на този фронт воюват с различен успех пошлото и стойностното. Кичът срещу естетиката. Класиката срещу „новото модерно”.

Ето защо празник като 24 май, като днешният 24 май е надежда. Надежда за единение, което да започне от тук. От музика, която те зарежда, от картина, която те вълнува, от стих, който те разплаква. И от онова вечно „В началото бе Словото…”.

Днес то звуча от сцени, училища, паметници на жреци на българското Слово. Звуча и в официалните приветствия. За силата на Словото, за неговия невидим щит, който ни е пазил в миналото, но трябва да го пазим за бъдещето, говори кметът на Плевен – Георг Спартански.

Поместваме го без съкращения. Заедно със снимки направени от екипа на „Плевен прес”

С това честитим още веднъж празника на всички наши читатели, на творци, учители, ученици и студенти. И да не забравяме – „народността не пада там, дето знанието живей”.

Слово на Георг Спартански, кмет на Плевен, 24 май 2021 година: За пореден път си позволявам да наруша официалния протокол, като започна своето обръщение с поздрав към децата на Плевен. Към учениците и студентите на Плевен и преподавателите. Тези, които дават знание и свяст на нашите деца, за да растат достойни граждани на Плевен и България.

ПАМЕТНИК КМЕТ
Георг Спартански, кмет на Плевен. Снимка – Плевен прес.

Тук е мястото да се обърна към представителите на Българската православна църква, които с вековното си дело през годините, съхранявайки нашата православна религия, създавайки писменото слово и съхранявайки го с цената понякога на живота си, пренесоха българското слово, българските традиции и култура, през тъмните и мрачни векове на петстотин годишното чуждо иго. За да я има България.За да се радваме на този най-светъл, най-чист, най-всенароден, най-обичан от всичките български празници.

За да се случи това, което се е случило в средата на IX-ти век, има своите исторически предпоставки. Имаме едно противоборство на две големи империи – Византийската и Римската.По средата, като кост в гърло, е заседнал българският народ със своята държава. Но държава езическа, обединяваща в своите територии многобройни племена и народи. Завоювани по силата на българския меч.

Цар Борис I, Борис покръстител, си дава сметка, че в това противоборство на две империи за владичество на Европа, ние ще бъдем равностойни на тези империи и на други държави, само ако имаме собствена сила, собствено достойнство и блясък.

Затова той предприема изключително далновиден ход, като едновременно с християнството дава подслон на учениците на Кирил и Методий. За да творят, за да създават, за да образоват българския народ. Този мъдър владетел си е давал сметка, че мечът може да завоюва територии, каменните стени на крепостите могат да пазят до известно време. Но когато мечът се строши в битка, когато троновете паднат, когато стените рухнат – тогава на помощ идва невидимият щит на Словото. На духовността, на културата, на народната свяст и на традицията.

Този мъдър владетел е прозрял това още в средата на девети век. А държави, към които всички сега се прекланяме угоднически – Англия, Германия, Франция, са започнали да пишат на английски, немски и френски от 15-ти век нататък. Много по-късно, след като българският народ е имал свой език, своя писмена и духовна култура. Благодарение на които се е запазил до ден днешен.

Ето, на тези мъдри владетели на България и на техните следовници, на тези първоапостоли – Св. Кирил и Св. Методий, на техните ученици, както и на всички знайни и незнайни писмовни хора, дължим това, че сме се запазили като държава в продължение на 13 века.

Тук е мястото да благодаря на хилядите творци на културата и науката, защото Словото е едната страна. Но то дава възможност да се твори на роден език, да се създава култура и тя да се разпространява. И с това да изградим оня невидим меч и щит, с които сме се бранили векове наред, от чужди попълзновения.

Ще ми се да завърша с един апел към националните власти, към партиите на България в днешно време. Нека да следваме заветите на нашите учители. На тези, които са държали ръката ни в първо отделение, за да ни научат на четмо и писмо.

Нека следваме добрия пример на просветителите, духовниците, на дейците на науката и културата. А не да се преследваме един друг, да се мразим люто, да се ненавиждаме. Защото няма силна държава там, където няма единение. Единение на властите и с народа. Нека помним уроците на историята , да отдадем нужното с почит и признание към нашите първоучители. И нека с делата си в бъдещето да покажем, че сме достойни техни следовници. И че България има своето бъдеще в Европа.

Честит празник българи ! Честит празник плевенчани ! И нека Бог да пази всички ни и да подкрепя десницата ни в делника !

МАНИФЕСТАЦИЯ 2
Празнично шествие. Снимка – Плевен прес.
МАНИФЕСТАЦИЯ 1
Всичко започва с буквите на българската азбука. Снимка – Плевен прес.
УЧИЛИЩЕ 1
Плевен – град с много училища. Снимка – Плевен прес.
ДЕЦА 1
Детските усмивки днес. Снимка – Плевен прес.
ВЪЗРОЖДЕНЦИ
Те знаят защо са възрожденчета. Снимка – Плевен прес.
УЧИЛИЩЕ 2
Плевен – град с много училища. Снимка – Плевен прес.
ОРКЕСТЪР
Какво е празник без музика 2!. Духов оркестър Плевен. Снимка – Плевен прес.
ХОР 1
“Върви народе възродени” в изпълнение на хорови формации. Снимка – Плевен прес.
СЪДВЕТНИК
Деца и родители – заедно. Снимка – Плевен прес.
ОФИЦИАЛНИТЕ
Официалните лица. От ляво на дясно: проф.д-р Добромир Димитров, ректор на Медицински университет Плевен, Мартин Митев, председател на Общински съвет Плевен, Георг Спартански, кмет на община Плевен, Марио Димитров, областен управител на област Плевен, Петя Василева, общински съветник и председател на ПК по култура в ОбС Плевен. Снимка – Плевен прес.
Споделете:

Прочетете също

3 години затвор и отнемане на книжката за мъжа, влачил полицай с колата си в “Сторгозия”

3 години затвор и отнемане на книжката за мъжа, влачил полицай с колата си в “Сторгозия”

На 30.04.2025 година, в зала №7 на Съдебната палата в град Плевен, се проведе първото …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *