БЕЗПЛАТНИ ДЕТСКИ ГРАДИНИ, АСФАЛТИРАНИ УЛИЦИ, НОВ ГРАДСКИ ПЛОЩАД, СМЕНЕН ВОДОПРОВОД СА ЧАСТ ОТ ИЗВЪРШЕНОТО ПРЕЗ 2021 год. В ОБЩИНА КНЕЖА
Г-н Лачовски, как оценявате изминалата 2021-ва като кметска година ?
Това беше една много трудна година с пандемия, избори и цялостната обстановка в страната и света. Затварянето на обществото, неговото ограничаване и успоредно с това 3 избора – имам чувството, че хората се промениха.
Към по-добро или към по-лошо ?
Не мога да кажа, просто са по-различни.
А що се отнася до общината ?
От гледна точка на общината тази година изпълнявахме проекти, които бяхме заложили от предходна година. Имаме близо 2 км сменен водопровод в едно от селата, 1 км канализация, която присъединихме към съществуващата по трети проект към ПУДОС.
Сега ни стартира проект по норвежка програма за осветление на град Кнежа. Завършихме реконструкцията на площад „Пенчо Янкулов”, който е централния ни площад, като направихме ремонт на сградата на Общинска администрация и сградата на Общинска служба по земеделие.
В Кнежа имаме по капиталова програма асфалтиране на 8 улици през 2021 год. със собствени средства. Отделно от това по наши сигнали започна асфалтиране на републиканска пътна мрежа на пътя Кнежа – Селановци – Оряхово и Кнежа – Плевен, който години наред беше в ужасно състояние.
В тежки години като 2021-ва с избори, пандемия и социална изолация, за един кмет кое остава като най-важно ?
Много е важно да има работеща държава Защото един човек, който работи и издържа семейството си, не го интересува кой му е кмет. Не го интересува нищо друго, освен да му свети уличната лампа, да му е чисто пред дома и да му е асфалтирана улицата. Да е здрав и да си купи хляба. В период на пандемия, в който много хора останаха без работа, търсят възможности за препитание. При мен идват много хора, които се връщат от големите градове защото са останали без работа.
В момента проблемите, които са на преден план, ние ги усещаме вече в общината, защото при нас приходите са относително постоянни. Но разходите вече значително се увеличават. Първо с тока и газта, понеже Кнежа е газифицирана.
Тока на едно кметство от 1 500 лв. стана 5 000 лв. Не знам дали знаете, но от 4 години детските ни градини са напълно безплатни. Което означава 100 % издръжка на градините от общината. Газта на едно детско заведение през октомври месец 2020 год. е била 600 лв. Октомври 2021 год. вече е 2 400 лв. И това е за 1 детско заведение, а ние имаме 6. Ако се застуди времето с типичните наши кнежански температури предполагам, че тогава газта ще стигне до 7 000 лв. на едно учебно заведение.
Като сложим и тока на кметствата , отоплението на кметствата, тока на града – това са средства, които ние ще съумеем да платим. Обаче това ще ни отнеме възможността да бъдем гъвкави и да можем де реагираме на спешни моменти. Това означава, че тези разходи ще ни „изядат” капиталовата програма. В същото време местни дейности, които са към общината, като така нареченото БКС, Чистота, Социален патронаж, издръжка на зоопарк, издръжка на конна база, всичко това е безплатно. Готвим топъл обяд за 600 човека, като не вдигаме таксата, която е 40 лв. на месец,т.е. лев и нещо на ден. Но покриваме допълнителните разходи идващи от поскъпналите цени на продуктите. Защото хората, които са на патронаж трябва да си плащат и лекарствата, и тока, и нещата са много зле.
В издръжката, която ни е от постоянните приходи, имаме издръжка на зоологическа градина. Там абсолютно всичко ни е безплатно. Имаме помещение за семейни тържества, зоокът, помещения за животни, за персонал. През лятото правим в зоопарка летни забавления за деца. Имаме палатки, назначени учители и през лятото се прави лагер за децата. Те не само нощуват в него, но се учат на най-различни умения.
А в общинската конна база имаме 2 коня и Клуб по конна спорт. В Кнежа се провеждат републикански състезания по конен спорт. Имаме и чужди коне, но пък ги яздат наши деца. През летния период сме осигурили рехабилитатор, който се занимава в конната база с деца с церебрална парализа.Идват деца от съседни общини, но не заплащат такса за това нещо. Заниманията на такива деца с конете са доказано полезни за тях.
Важно е да се отбележи, че в Кнежа има много зърнопроизводители, не само трима-четирима, както си мислят някои. Земеделските производители са над 100. Много домакинства се хранят от земеделието. Заетите в земеделието получават и добри доходи. Между другото, средната заплата в Кнежа е по-висока отколкото в Плевен.
Колко е ?
Около 17 00 – 1 800 лв.
Как успявате да правите всичко това в Кнежа ? Само с европроекти ли ?
От проекти през последните 4-5- години имаме малко над 4 млн. лв. и със средства по капиталовата програма. Общината има към 12 000 дка общинска земя. Желаещите се явяват на търг , печелят си земята в рамките на 4 години и си плащат рентите на общината. Това е.
Зад тези добри резултати стои ли и партийна подкрепа ?
В никакъв случай не стои партийна подкрепа. Европроектите са с 2 насочености. Едната е социалната, която се ползва от всички общини в България. И инфраструктурни проекти, които са за подобряване инфраструктурата на населеното място.
Всичко останало като социална политика е в резултат и на уменията на администрацията, и на менажирането на средствата, които получаваме като приходи.
От 2015-та до момента аз нямам получено едно постановление от Министерски съвет за финансиране от Министерството на финансите. Нито едно. От както съм станал кмет, правителството на партията, която ме е подкрепила, не ми е дало една стотинка. Както обикновено се дава на други кметове. Едно постановление не ми е дадено и това може да се провери. Всичко това са проекти, които съм реализирал и които имат и други общини.
Всичко, което е направено в рамките на тези 6 години, е направено със собствени средства, с проекти. Това е.
А някакви притеснения от новото правителство имате ли ?
Нямам притеснения от нито едно правителство. Единственото ми притеснение са бавните темпове и липсата на яснота относно световната икономическа криза , която е в момента. Защото нямам яснота в утрешния ден откъде ще взема средства да си платя тока, да платя тока и газта на детските градини.
Правителството трябва да помисли за общините защото ние сме проводника, който отива към обикновения гражданин. Какво се случва например с вдигането на минималната работна заплата за местни дейности, които не могат да генерират приходи, с които да си плащат заплатите. Това е ясно на всички. Защото на една община основната ѝ функция е да бъде социална и насочена към хората. Община за бизнес не става. Проблем е и това,че до сега сме знаели в края на всяка годината какво ще правим през следващата по отношение на европроектите. Сега все още няма яснота за това. Държавата трябва да вземе зряло решение относно бюджетите на общините и да се вдигне стандарта на възнагражденията на администрацията за делегираната дейност, защото няма как да се намерят и задържат добри експерти в малките периферни общини.