Кирил Петков е бил министър в нарушение на Конституцията

МЕТОДИ
Методи Лалов. Снимка – интернет.

За това нарушение на Конституцията съобщава Методи Лалов. Ето какво пише в своята публикация във ФБ:

„Казусът с гражданството на Кирил Петков е преди всичко юридически, макар да има морални, обществени и политически измерения.

Убеден съм, че Конституционният съд ще реши, че към 10 май 2021 г., когато президентът е издал указа за назначаване на Кирил Петков за служебен министър на икономиката, същият не е отговарял на изискванията на конституцията да е само български гражданин.

Макар Петков да е подал преди това заявление за отказ от канадското си гражданство, с това единствено е поставил началото на процедурата. Същият обаче е бил освободен от канадското си гражданство едва с акт на канадските власти от 20 август 2021 г., а до тази дата обективно е бил министър в нарушение на конституцията.

Ще си спестя тук подробна аргументация, която надявам се КС ще даде скоро в своето решение. Подчертавам, че спазването на конституцията и законите обаче не е въпрос на симпатии, желания, принадлежност, намерения, заявки и др. Най-малко е въпрос и на политическа конюнктура”.

Казаното от Методи Лалов на практика означава, че Кирил Петков е подписал фалшива декларация за гражданството си.

Бел. на редакцията:  Методи Лалов е български юрист. Съдия в Софийски районен съд. Заместник-председател и ръководител на Наказателното отделение, а след това и председател на Софийски районен съд.

Споделете:

Прочетете също

10 май – Професионален празник на химика

10 май – Професионален празник на химика

Професионалният празник на химиците се отбелязва в България от 2001 година. Определен е с решение …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *