КЛИСУРА ПАЗИ И РАЗВИВА РОЗОПРОИЗВОДСТВОТО И БЪЛГАРСКИЯ ДУХ
Изложба посветена на маслодайната роза под надслов „Златният трън“ беше открита в четвъртък, 7октомври, в Регионалния исторически музей Плевен. Ще остане експонирана в РИМ – Плевен до 15.12.2021г.
Чрез постерни табла със снимки, изложбата разказва за пътя на маслодайната роза. Показани са и предмети, характерни за розопроизводството.
На откриването на изложбата присъстваха музейни работници, представители на администрацията и медиите, както и граждани. Изложбата е съпроводена и от кмета на Клисура Генка Тодорова. Сред гостите беше и областният управител Марио Тодоров.
Стоян Иванов – директор на Исторически музей – гр. Клисура откри изложбата с думите: „Обикновено Клисура се свързва с Априлското въстания. Всички са чували за Боримечката. Много малко се знае за розовото масло и това, че Клисура през 19 век се превръща в център на розопроизводството. До Априлското въстание само в Клисура са отглеждани над 3 хиляди декара розови градини. Една четвърт от произвежданото розово масло по българските земи е добивано в Клисура. Към Историческия музей в Клисура има запазена домашна розоварна от 19 век. Следващата година тя ще заработи и посетителите на нашия град ще имат възможност да я видят. Тази изложба има за цел да провокира интереса към нашия град.“
За пътя на розата от Анадола до Клисура и за особено ценните качества на розите отглеждани там разказа инициаторката на изложбата Христина Калчева – уредник в музея. Тя се спря на подобренията, които местните производители са направили на розоварната и на различните продукти получавани от розовия цвят. Поясни какво са гюлпана и шачаче и как се прави прочутата гюловица. „Повторната дестилация, типична за варенето на ракия, е въведена от клисурци в розоваренето и дава по-добър резултат. Любопитен факт е, че са необходими три тона розов цвят за произвеждане на килограм розово масло. Оказва се, че Клисура е благоприятно място за отглеждане на маслодайна роза и тук за производството на килограм розово масло са достатъчни 2 тона розов цвят. Никое розово масло не е достатъчно качествено, ако не е подобрено с капка клисурско гюлово масло, считали някогашните търговци“, подчерта тя и допълни, че благодарение на розовото масло клисурци се избавили от разорение.
За читателите на „Плевен прес“ Христина Калчева сподели: „Бих се радвала ако плевенчани посетят тази изложба и това провокира техния интерес към нашия град. Ние сме част от 100-те национални туристически обекта. Към историческия музей има и три етнографски къщи, в една от тях е розоварната. За съжаление туристите не проявяват интерес към нас. Клисура е малко селище, има около хиляда жители, само българи. Градът е малък и изключително красив. Сгушен между две планини, спокойно и красиво място. Намира се на 100км от София, на толкова от Пловдив и от Казанлък. Наблизо са Сопот, Копривщица, Калофер, Старосел и Карлово. Тези градове по традиция са по-интересни на туристите. Макар и с бавни темпове, розопроизводството се възстановява. Клисура е идеалното място за туризъм, все още не е толкова комерсиализирано. Има приятни и уютни къщи за гости. Бих поканила плевенчани да открият Клисура като близка туристическа дестинация и да и се насладят.“
Фоторепортаж на “Плевен прес” от изложбата: