Снегът и студът тепърва предстоят. А най-важното при зимни условия е да знаем как да шофираме спокойно.
Ето няколко простички, но златни съвета за по-безопасно и уверено шофиране в сняг и лед:
Подготвяме добре колата
На първо място топло одеяло или спален чувал. Колкото и да е топло в купето, с нас трябва да е и дебела връхна дреха плюс дебела горна дреха като плетен пуловер или горнище от полар. Вариант е в багажника да има и одеяло за спешни случай от фолио.
Следват провизии под формата на шоколад, енергийни барчета и соленки и задължително достатъчно запаси от вода. До тях се нареждат и напълно зареденият смартфон, както и преносима батерия за него.
В силно заснежени и заледени райони е страхотна идея да имаме в колата и пясък или котешка тоалетна, за да може ако автомобилът забуксува, да му помогнем да потръгне.
Лопатата през зимата е задължителна.
Шофираме с умисъл и внимателно
Внимателното шофиране в тежки зимни условия започва с внимателното планиране.
В България често проходите са заснежени и заледени и е въпрос на организация да се премине през най-лекия от тях. Нерядко по-засегнати през зимата са пътищата в Северна България, но в същото време информация за актуалната пътна обстановка се намира лесно в социалните мрежи – в групите за трафика по дадена магистрала например.
Потребителите обикновено са далеч по-бързи от институциите и предоставят своевременни данни за пътя.
Ако конкретен маршрут е по-къс, но по-рисков, по-разумно е да изберем безопасния път.
Не по-малко важно е бавното шофиране – в сняг и лед се налага да сме плавни в движенията с волана, съединителя и спирачката. Специалисти съветват да си представим, че докато шофираме, на таблото има чаша, препълнена с вода, и трябва да се стремим да не я разлеем.
През зимата е и от по-съществено значение да спазваме дистанция, защото снегът и ледът намаляват спирачния път. На заледени участъци, в които се усеща хлъзгането на колата, в никакъв случай не натискаме рязко спирачката и не правим резки движения с волана, за да не загубим контрол.
И все пак – какво да направим, ако закъсаме в сняг или лед?
Първо и най-основно – без паника!
Паниката би ни накарала да натиснем рязко газта, от което гумите ще започнат да буксуват на едно място и може да затънем още повече. Или да слезем веднага от автомобила с идеята, че ще можем да го избутаме от мястото му. Много често не можем.
Вместо това се налага да запалим и задвижим изключително бавно колата, за да започне да преодолява преспата или заледения участък.
Тук първа идва на помощ лопатата, с която да почистим снега или разбием и разчистим леда пред гумите. После се притичат и пясъкът или котешката тоалетна, които ще осигурят нужното риене на гумите, за да “захапят” отново пътя и автомобилът да потръгне.
В обилен снеговалеж ако колата остане заклещена по-дълго време, за да предпазим останалите водачи, е нужно да я обозначим – най-лесно е със светлоотразителната жилетка, която е задължителна за багажника.