Илияна Йотова в Плевен: Това, което ни липсва е един цялостен подход на държавата към социалните грижи в България

315501379 3397064010581917 6281286434230929144 n
Илияна Йотова – вицепрезидент на Република България. Снимка – “Плевен прес”.

Днес, 14 ноември, в Плевен пристигна вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова.

Поводът е форум за социалните услуги в България и трето издание на Международна конференция за аутизма. Събитието се провежда в хотел „Ростов“. Организира се от Сдружение „Аутизъм днес“, фондация „Българска памет“ и фонд „Социална закрила“.

В дните 14 и 15 ноември ще бъдат разглеждани темите за качеството на социалните услуги в България, както и грижите за децата с аутизъм.

На днешният форум присъстваха: кметът на община Плевен Георг Спартански, Надя Клисурска – Жекова – заместник-министър на труда и социалната политика, д-р Милен Врабевски. – председател на Фондация „Българска памет“,

Вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова, която е патрон на Форума и Международната конференция за аутизма, каза пред журналистите:

„Днешната конференция идва в един много важен момент. Този форум е добър повод да поговорим за това дали, като институции, и като общество сме готови да посрещнем подобни случаи, като този със Сашко от Перник.  

Моят отговор е „не“, защото и сдружението „Аутизъм днес“ е малко подкрепяно от страна на държавата и на официалните институциите.

Ние нямаме нито Национална програма нито Национален план, нито координираните действия на различните институции, като Министерство на здравеопазването, Министерството на социалните грижи, и стигнете до различните агенции, за да могат гражданските организации, които работят по тези въпроси действително да се чувстват спокойни, сигурни и да могат да дадат цялата експертна помощ, на която са способни.

Днес, слушах различни гледни точки за това, което се случи с малкият Сашко в Перник не сме убедени, че още от самото начало, предвид и заболяването, което има детето са взети необходимите мерки. Защото тези деца са различни те трябва да са познавани от специалистите и тази експертна помощ в случая е много важна. Различни са, а от самото начало сякаш тръгнаха да търсят детето така, както всеки един изчезнал човек.

Не зная дали са потърсили помощта на сдружението „Аутизъм днес“ или дали са потърсили експерти, но чувайки мнението на доброволците и репортажа днес мисля, че не е направено това.

На конференцията днес, е много важно да очертае две много неща.

На първо място трябва да се знае, че за този проблем на тези деца, и на техните родители, трябва да се изследват всичките проблеми, които съпътстват хората с аутизъм. Проблемите трябва да се изследват от здравните грижи, до образованието, социалните грижи, до финансирането на съответните програми и най-вече работата на експертите и специалистите с тях.

На второ място, как да се направи така, че институциите, които са призвани да се грижат за тези случаи да имат своите координирани действия по между си.

Защото, да определена част от тази дейност е в Министерството на здравеопазването то е по медицинските грижи, определено се отнася до социалните грижи, до Министерството на образованието. Но сякаш всяка една от тези институции работи сама за себе си. В случая по-добре е да се изграждат мрежи, които да се занимават със семействата, с тези деца и с възрастните хора с аутизъм, за да може тези грижи да имат своя комплексен характер.

Това, което ни липсва е един цялостен подход на държавата към социалните грижи в България. Знаете, че закона за социалното подпомагане е един от най-често ремонтираните закони. Според мен по-добре е, когато има координация между институциите, когато един проблем се разглежда комплексно от всички страни, тогава резултатите са по-добри.

Често пъти се получава така, че законодателството на практика не съответства на практиката, и обратното.

Нека не забравяме, че има много европейски програми, които според мен не сме включили достатъчно, а те дават много възможности за финансиране.

Добре е да се поучим от опита на другите европейски страни, защото тази дейност до голяма степен е свързана с работата на неправителствения сектор и с работата на гражданските организации. У нас сякаш не обръщаме достатъчно внимание на това.

В ситуацията, в която се намираме и това дали да се продължи бюджета или да се внесе нов бюджет за догодина няма ли да окаже влияние върху социалните услуги?

Аз нямам основание да не вярвам на министъра на социалната политика г-н Лазаров, който казва, че всички социални пакети са осигурени затова продължаване на бюджета. Отпуснати бяха допълнителни средства, за да могат социалните грижи да бъдат още по-добре осигурени. Силно се надявам, че в най-скоро време ние ще имаме редовен кабинет. Какво пречи този редовен кабинет да изработи своя бюджет. Аз зная от министрите в служебния кабинет, че всяко едно министерство е предложило вариант за цялостен бюджет. Бюджетът, това е един от най-важните закони”.

315503744 695617585533674 7914331877534664669 n
От ляво на дясно: Георг Спартански – кмет на община Плевен, Надя Клисурска – Жекова – заместник-министър на труда и социалната политика и Илияна Йотова – вицепрезидент на Република България. Снимка – “Плевен прес”.
315516946 1184457662495018 5988278907493434431 n
315084159 2079050435637779 1197870239325588491 n
315517969 1574316403026922 9053300160813027924 n

Споделете:

Прочетете също

1 3

Плевен се включва в инициатива за 5-ти октомври – Европейски ден на донорството и трансплантацията на органи

По покана на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ и в знак на солидарност с инициативата на …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *