Снимкa: “Плевен прес”
По повод 147 години от Освобождението на Плевен, в навечерието на 10-ти декември, Медицински университет – Плевен представя фотоизложбата „Руско-турската освободителна война (1877 – 1878) и Освобождението на България в гравюри”. Експозицията беше официално открита днес, 9-ти декевмри, в Телекомуникационния център на университета. Събитието се организира по инициатива на Регионалния академичен център на БАН – Плевен, в рамките на тържествените чествания на 50-ата годишнина от основаването на университета.
Представените гравюри носят неподправената атмосфера на преживените събития и разказват за войната от обявяването и формирането на Българското опълчение до мирните преговори в Сан Стефано. Битките при Свищов, Стара Загора, Шипка, Шейново и Плевен са сред ключовите сражения, осигурили успеха на руската армия по пътя към Цариград. Те са знакови и за българския принос в окончателната победа над Османската империя. Гравюрите са от юбилейни албуми, книги, вестници и списания, запазени в БАН. Използвани са и материали, предоставени от Румънската академия на науките.
В рамките на събитието се провежда лектория на тема: „Плевен – гордиевият възел на войната. 147 години от Освобождението.“ Лекцията фокусира вниманието върху мястото на Плевен в хода на Руско-турската война 1877 – 1878. Акцентът в презентацията е медицинското обслужване и участието на светилата на руската медицина във войната.
Лектор е д-р Галин Димитров, специалист в Туристически информационен център – Плевен и председател на секция „Военна история“ към Съюза на учените в България – Клон Плевен. В продължение на 25 години д-р Димитров работи по тематиката на Руско-турската война и Плевенската епопея.
Фотоизложбата разгкедаха плевенски ученици от Професионална гимназия по туризъм “Алеко Константинов”, ОУ “Валери Петров” и ПГПЧЕ “Димитър Димов.
Експозицията „Руско-турската освободителна война (1877 – 1878) и Освобождението на България в гравюри” ще бъде изложена за посетители до 23-ти декември.
Снимки: “Плевен прес”