
Иван Христанов, депутат от ПП „Продължаваме промяната” в 15 МИР Плевен, а впоследствие заместник министър на земеделието и храните, е публикувал на своята фейсбук страница следното съобщение:
„Вчера/04.02.2022 г., б.а./, сутринта на УС на ДФЗ одобрихме помощ за собствениците на оранжерии. С нея компенсираме увеличените разходи за отопление на газ.
Общият ресурс е в размер на 3 500 000 лв. За да има български зеленчуци.
Предстои работа на техническо ниво, приеми и изплащане.
Другата седмица ще направим съвместна среща с министър Денков и министър Сербезова, за да увеличим количеството и подобрим качеството на храната в детски градини, училища, болници… Когато и където е възможно – с пресни и свежи български плодове и зеленчуци. Без шуробаджанашки търгове и поръчки по места, в резултат на които децата ни получават не храна, а унижение”.
Публикуваната информация е последвана от коментари, част, от които публикуваме:
Plamen Monovski: Отлични новини. Надявам се през следващите няколко години произвеждането на нехимизирана и вкусна зеленчукова продукция в България да стане доходоносна и престижна професия и много млади хора да се върнат. Може би и в един момент да се възроди институцията на “лично ползване”, това, което в Англия му викаме allotment и държавата да стимулира семействата да си произвеждат храна.
Vasil Takev: Страхотна новина. Все пак ще си запазя опасенията, че предоставянето на тази помощ ще изисква попълването на два кубични метра документи, написани на напълно неразбираем за земеделците език. В следствие на това парите пак ще минат през определени хора и фирми, поне 70% от тези пари ще се претворят в джипове и къщи и до реалните производители на зеленчуци ще стигнат трохи (ако въобще нещо стигне). Искрено се надявам да не съм прав.
Albena Haseva: А как ще стигнат българските производители до нашия пазар не е много ясно, понеже на тях им е много по- изгодно да изнасят продукцията(не ги съдя).
И как и дали ще се осъществи изобщо контрол на дребно върху пазарите, където огромен % от продавачите са цигани(в София поне) и продават абсолютен боклук.