На 6-ти февруари в област Плевен земеделци от всички сектори се вдигнаха на протест. Той е организиран от Българска аграрна камара. На 5 места в област Плевен земеделци и земеделска техника блокираха от 10:00 до 12:00 часа основни пътни артерии водещи към Плевен, Ловеч, София, Русе, Варна.
5-те зони за протест в област Плевен са: Горни Дъбник, село Брестовец, Долни Луковит, разклона Пордим-Славяново и ферибота при Никопол. На всички тези места земеделците от област Плевен организираха протест.
Над 200 протестиращи и около 40 земеделски машини блокираха в 10:00 ч. пътя Плевен-София край Горни Дъбник. В резултат на това, се образува 6-километрова колона от тирове и леки автомобили, които търпеливо изчакваха края на протеста. Полиция осигуряваше охраната на място.
Протестиращите плевенски земеделци не искат оставката на министър Вътев. В исканията им няма политически мотиви. Ето какво заявиха те пред репортер на „Плевен прес“:
Галина Мирчева, собственик на овцеферма в с. Петърница и управител на Сдружение „Плевенско мляко“: „Единствената ни цел е да оцелеем в България като производители на българска храна. Държавата да ни защити. В момента фермерите един по един фалират. Затова искаме няколко неща:
- същите ставки по украинската помощ като миналата година, защото в момента няма предвидени такива,
- искаме обработваема земя от ДПФ /държавен поземлен фонд, б.а./ да се дава приоритетно и само на животновъди,
- едновременно разпределяне на пасищата от ДПФ и ОПФ /общински поземлен фонд, б.а./ и приоритет на местните животновъди при разпределение на пасищата,
- искаме законов срок от 30 дни за плащане на млякото и месото от изкупвачите. В момента много от нас не са си получили парите от миналата година.
Искаме работеща защитна политика с ясни закони, подкрепящи и дългосрочно развиващи отрасъл “Земеделие”. Искаме възможност да работим в едни адекватни и нормални условия. Искаме комплексни решения на дългогодишните проблеми, убиващи родното производство. Да произвеждаме българска храна за нашите деца.
Това е фермерски протест отстояващ труда ни. Днес искаме справедливост, за да ни има и утре“, убедително заяви Галина Мирчева.
Ерик Борисов, животновъд от с. Ясен, който гледа 120 овце от автохтонната породата „черноглава плевенска овца“: „Освен тези проблеми, които колежката каза, има още много други. Такъв е проблема с пасищата. Те по принцип са или от държавния, или от общинския поземлен фонд. В момента така е устроен закона, че тези пасища се дават само на виртуални животновъди. Хора, които реално нямат животни, но по документи имат. И по този начин си осигуряват субсидиите. Така за нас нищо не остава. Аз самият съм ощетен от това нещо. Затова ще протестираме докато закона за земите не се промени“.
Димитър Габровски, земеделски производител на зеленчуци, зърно, плодове: „Тук сме, за да съхраним българското земеделие. За да оцелеем. За да ни има и българският народ да яде българска храна. Защото още един такъв сезон и мен няма да ме има, както и други мои колеги. Няма да ни има защото няма да имаме пари за обслужване на кредитите и изобщо да съществуваме. В момента от основните зърнени култури никой от нас, които сме в област Плевен, не е излязъл на печалба. Разходите са по-големи от приходите. А приходите са по-малки, защото цената се срина на европейско ниво. А защо се срина на европейско ниво? Защото такава е политиката на ЕС. А защо е такава неговата политика – да кажат политиците“.
Всички участници в протеста единодушно заявяват, че всеки ден ще протестират, докато исканията им не бъдат удовлетворени. Като всеки ден времетраенето на протеста ще се увеличава с 1 час.
Снимки – Плевен прес.