
За поредна година Министерството на здравеопазването предстои да отбележи Международния ден без тютюнопушене с редица прояви в страната срещу тютюневата зависимост и за мотивация на активните пушачи за отказване от нея. По традиция денят се отбелязва всеки трети четвъртък на месец ноември, който през 2023 г. е на 16 ноември, съобшават от РЗИ – Плевен..
В България, 34,5 % от населението на възраст над 20 г. са ежедневни пушачи (по предварителни данни от проведеното през 2020 г. Национално проучване на факторите на риска за здравето на НЦОЗА), а тютюнопушенето, като рисков фактор за здравето води до сърдечносъдови, ракови, белодробни, мозъчни и други тежки заболявания.
По данни получени през 2020 г. проблемът с тютюнопушенето сред подрастващите продължава да е актуален. Резултатите от изследването показват, че 26.3% от анкетираните са правили опити да пушат цигари, с незначителен превес на момичетата (26.8%) над момчетата (25.6%). Почти всяко пето дете е настоящ пушач , като относителният дял на момичетата е малко по-висок (17.3% срещу 16.4%). Разпределението по възрастови групи показва, че тютюнопушенето е много по-разпространено сред 15-19-годишните (31.4%), отколкото сред тези на 10-14 години (4.0%). Сред пушачите и в двете възрастови групи преобладават момичетата, макар и незначително.
За популяризиране на Международния ден без тютюнопушене – 16 ноември 2023 Министерство на здравеопазването, съвместно със Сдружение „България без дим“ организират инициативата: Национално предизвикателство, посветено на Международния ден без тютюнопушене под мотото: „Да спечелим заедно! Един месец без никотин!“.
Предизвикателството е всеки участник, независимо от възрастта, да спечели, като спре пушенето поне за един ден в рамките на дните, предхождащи 16 ноември. Правилата са прости:
– Спирате използването на тютюневи изделия за избран от Вас период до 16 ноември 2023 г. включително, най-малко за един ден, но колкото по-дълго, толкова по-добре.
– Спестените пари използвате за каквото Ви душа иска, стига да не е опасно за здравето и да прави живота Ви по-ведър, усмихнат и бездимен, а ако може с тях да подпомогнете някой нуждаещ се – още по-добре.
– Споделяте в социалните мрежи снимка или видео от акцията Ви, като посочите спечелената сума и как я употребихте, с таг #beznikotin2023.
– Пращате ни линк в коментар тук или до bgbezdim@gmail.com.
Допустими и препоръчителни са всякакви хватки и уловки, като например да включите приятели, Вашето семейство, колеги, Вашата фирма, организация или ведомство, както и да откажете пушенето за повече от един ден. За пълно отказване ще получите почетно споменаване от „България без дим“.
Резултатите ще бъдат представени пред медиите на Международния ден без тютюнопушене, 16 ноември 2023 г.
Обявена е и инициативата „Отворени врати за посещение в Кабинетите за консултиране и отказване от тютюнопушенето“, функциониращи в РЗИ. През целия месец ноември всеки пушач може да се консултира безплатно как да откаже тютюнопушенето в Кабинетите за консултиране и отказване от тютюнопушенето и на Националната телефонна линия за отказване от тютюнопушенето 0700 10 323.