Коледен базар във Враца. Снимка – ФБ.
Както вече информирахме, община Плевен обяви условията за публичен търг с явно наддаване за къщичките, които Общината ще предоставя на желаещите да участват в базара фирми Публичен търг с явно наддаване ще прави община Плевен за наемане на коледни къщички
Общинските съветници одобриха със свое решение от 31-ви октомври т.г., предложението на администрацията за провеждането на търг с явно наддаване. По този повод попитахме председателя на ОбС-Плевен, доц.д-р Иван Малкодански:
Доц. Малкодански, какво наложи да правите търг, първоначално таен, после явен, за отдаване под наем на къщички за Коледен базар, вместо утвърдената практика за такса „участие“. Как ще избегнете опасността от наемането на много къщички от големите фирми за сметка на малките?
По данни на администрацията към момента имаме изключително голям интерес към Коледния базар. Иска ни се на всяка една от желаещите фирми да подсигурим място, където да могат да извършват своята дейност. И ние постепенно с годините ще се разширяваме, защото към сегашните 12 къщички има поръчани нови 12. Шест от тях ще бъдат доставени още тази година, а ще бъдат плащани от бюджета догодина. И ние ще го разширяваме този Коледен базар и дай Боже да има такъв интерес.
Но предвид големия интерес, за да се избегнат всякакъв вид корупционни практики, преценихме, че най-логично е таксата да бъде определена на търг и той да бъде явен, за да няма места за съмнение. За всяка една къщичка на квадратен метър, те са с различна квадратура, ще се наддава, като първоначалната цена е 150 лв. на квадратен метър. Всеки един производител ще има възможност да наддава, за да заеме своето място, на което да продава.
Как ще избегнете вероятността една или две фирми да вземат всичките къщички? Малкият производител няма ли да бъде „убит“ с подобен търг?
А вариантът, в който големия производител идва и се договаря зад гърба на всички, и не дава шанс на малкия? Вижте, навсякъде по света, за да бъде максимално прозрачно всичко, се правят търгове с явно наддаване. Това е нещо, което ние се стремим да го направим. Ние тук даваме шанс на фирмите сами да определят каква да им бъде таксата. Спокойно можехме да сложим такса от 500 лв. на квадрат, която също ще убие малките. За мен най-добрият начин е да бъде дадено на търг и хората да определят сами цените.
Аргументите, които доц. Малкодански посочи, са добри, но да не забравяме, че „пътят към ада е постлан с добри намерения“. Малки фирми с един-двама души персонал нямат голям финансов ресурс, с който да участват в наддаването. Точно такива фирми обаче, предлагат бутикови, качествени артикули с естествени суровини.
В обявата на Общината едно от основанията за търга е чл.84 от Наредба №7 за реда за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество. Въпросният член регламентира начина за провеждане на търга. /Добре е участниците да се запознаят с въпросния член, особено с ал.5/.
Изниква въпросът защо администрацията не ползва за Базара Наредба №17 за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Плевен. И по-точно чл. 23 от въпросната Наредба, където се казва: (1) Общинският съвет определя такса за ползване на тротоари, площади, улични платна, места, върху които са организирани тържища, панаири, както и терени с друго предназначение, които са общинска собственост, съгласно раздел I на Приложение № 2.
(2)Таксите се определят на квадратен метър за ден или за месец в зависимост от зоната, в която се намират терените.
Изникват и още въпроси. Защо в условията на търга не е посочено, за колко къщички има право да участва един кандидат? Защо в условията не е посочено, че спечелилият търга няма право да преотдава къщичката на друга фирма или лице? Липсата на тези условия са предпоставка за корупция.
Коледните базари във Видин, Севлиево, София, Враца се правят чрез такси за участие, определени от фирмата-организатор на базара. Тази такса включва наема за определена квадратура, осигуряване на ток, вода, необходимо оборудване, украса на цялото пространство, охрана. Съответната община обявява набирането на оферти за организатор на базара, с когото сключва съответния договор в интерес и на двете страни.
Впрочем, по този начин беше правен до сега базара в Плевен. И търпеше критики за вида му, които отнасяше фирмата организатор Партнерс Експо.
Сега се прави търг. Също с неизяснени до край въпроси. Видно е, че Общината търси приходи за общинския бюджет. Което не е лошо. Стига да е намерила най-добрия начин за красив, разнообразен, качествен Коледен базар чрез този търг с явно наддаване. Ще видим.