Защо се отхвърля предложението на читалище „Съгласие” за съвместна дейност с община Плевен?

ARHIV

Снимка – Плевен прес.

На 25-ти ноември, понеделник, постоянната комисия по култура с председател Димо Дешев, не прие предложението на Ивайло Атанасов – председател на читалище „Съгласие”, за съвместна дейност с община Плевен. Предложението включва:

    class="wp-block-list">
  • предоставяне на зала „Емил Димитров” до 10 пъти годишно, за ползване от общински културни институти или по преценка на община Плевен,
  • културни продукти, подготвени изцяло с потенциала на читалището и с наше техническо обезпечаване,
  • пролетен фолклорен концерт на открита сцена с пресъздаване на обичаите Лазарица, Цветница, Великден,
  • концерт на Водната каскада на всички детски състави по случай 1-ви юни,
  • Коледен концерт в зала „Емил Димитров” с участието на всички състави,
  • Участие в празници, организирани от община Плевен или общински културни институти.

В предложението е посочено, че всички

инициативи ще бъдат безплатни за плевенчани и гости на града. Но за реализацията на тези инициативи са необходими около 40 000 лв., които при желание Общината да осигури.

Към предложението, отправено до председателя на ОбС доц. Иван Малкодански, е приложена справка за годишния бюджет на читалище „Съгласие”. https://obs.pleven.bg/bg/zasedaniya-na-postoyanni-komisii-prez-mesets-noemvri-2024-g

Комисията по култура отхвърли предложението с мотива, че Ивайло Атанасов трябва да представи справка за приходно-разходната част на средствата извън делегирания бюджет.

Оставяме настрана обстоятелството, че подобно искане е несъстоятелно по няколко причини. По ЗНЧ /Закон за народните читалища/, читалищата са задължени да правят отчети единствено за публичните средства, каквито са делегираните бюджети. По отношение на извън делегираните средства, те се контролират от управителните съвети и общите събрания на всяко едно читалище. Друг е въпросът, че това не се прави от всички читалища /справка читалище „Ракитин”, където бившият председател има осъдителна присъда/.

Читалище „Съгласие” е единственото със сертифициран експерт-счетоводител, който прави всяка година одит на приходно-разходната част на цялостната му дейност. Това автоматично изключва възможността за злоупотреби с бюджетни или извънбюджетни  средства.

Годишният бюджет на „Съгласие” е  527.436 хил.лв. Внушителната сума се оказва недостатъчна за поддръжката на сграда от 4 200 кв.м. разгъната площ. Ремонти на покрив, парно и ток, гълтат на месец  над 50 хил.лв. За справка – 84 литра дизел на час се консумират за отопление. В това число и на залата с 500 места.

Същото се отнася и за книгохранилището, което е на специален режим на съхранение на  224 518 броя книги. Между тях и 1 132 уникални издания.

Що се отнася до приходите от такси – това е непостоянна величина, тъй като съставите на читалището не работят целогодишни. Размерът им е различен. За „Арлекино” например е 70 лв. месечно, за балетното студио, където се обучават деца от 5 до 18 години – 50 лв., за ансамбъл „Мизия” – 60 лв.и т.н.  

Могат да се приведат още факти за дейността на читалище „Съгласие” и недостига на средства от делегирания бюджет за дейността и издръжката на читалището. Ето защо то предлага съвместна дейност с община Плевен и възможност за дофинансиране с 40 хил. лв. за тази дейност.

Още повече, че община Плевен прави това за Плевенска филхармония, която има делегиран бюджет от близо 7 млн. лв. Община Плевен я субсидира с още 180 000 лв. Същото се отнася и за ДКТ „Иван Радоев”. Защо за тях може, а за читалище „Съгласие” не може?

Читалището предлага съвместно ползване на зала „Емил Димитров”. Колко такива зали има Плевен? Три – тази в театъра, но тя ще бъде затворена от Нова година, зала „Катя Попова” и тази в читалище „Съгласие”. Само че, „Катя Попова” е конферентна зала, а не акустична. Зала „Емил Димитров” предлага най-доброто за музикални изяви откъм акустика, технологично оборудване и удобства.

Запитан защо предлага съвместна дейност с община Плевен, Ивайло Атанасов каза за „Плевен прес”, че „би искал най-после да предизвика дебат за това, накъде отива културата на Плевен. Да се въведе най-после принципа на адекватност в отношението към културните институти в Плевен по отношение на финансиране, оценка и подкрепа в културната им дейност”.

Комисията по култура не стигна до този анализ на фактите и отхвърли предложението за съвместна дейност между читалище „Съгласие” и община Плевен. Остава да видим решението на комисията по бюджет и финансова политика с председател Наталия Цанева, която заседава днес.

И накрая – да видим ще има ли най-после справедлива, съвременна и обективна културна политика от страна на община Плевен. И на Общински съвет – Плевен?

Споделете:

Прочетете също

oblaci mygla vreme

Облачен и мъглив 3-ти декември в плевенско

Днес, 3-ти декември, времето ще бъде предимно облачно. Сутринта ще има намалена видимост до мъгла. …

2 Последни коментари

  1. Начо Културата

    Питате в статията колко такива зали има в Плевен и си отговаряте (изброявате) за три (3) такива. Но освен изброените от Вас има още няколко.
    В читалище “В. Г. Топалски” (сега го зоват “Извор”, но всички плевенчани си го знаят просто като “Топалски”) има голяма зала с балкон функционирала и като киносалон през 60-те – 70-те години.
    В ДНА-то също има голяма зала.
    Съдбата на залите в кината “Москва” и “Освобождение” е ясна. Първата, която имаше и балкон отдавна е чалготека, а втората която беше “лукс” категория е боулинг зала.
    Отстрани на сградата на профсъюзите (сега бюро по труда и разни други службички и фирмички) също функционираше такава зала за концерти, театрални представления, събрания, художествена самодейност и т.н. сега е фитнес зала.
    В кино “Димитър Благоев” имаше две зали – голяма (за около 1 000 седящи места) и малка зала на втория етаж. Сега се казва комплекс “Благоев”, но какава е съдбата на залите в него е неизвестно за каво се ползват и кой в момента им е собственик? Поне публично не се знае!?
    Всички изброени зали са били използани за акустични събития и имаха акустика, едни по-добра, други по-малко добра, но имаха такава.
    А зала “Катя Попова” защо да е конферентна???
    На сайта на община Плевен се води концертна, а и по врме на ремонта общинските чиновници и Спартански неколкократно се биеха по гърдите за перфектната и акустика.

    п.с. Сайта не позволява да се използва десния бутон на мишката и съотвенто копиране и поставяне на текст, иначе бих Ви дал линкове в подкрепа на горенаписаното от мен.

    • Здравейте г-н Начо Културага,
      Сърдечна благодарност за написания коментар. Едно уточнение – статията е за сегашната действителност по отношение на залите. Иначе сте много прав – да, в Плевен имаше много зали. Както и студейно кино в малкия салон на кино “Благоев”, където едва си намирахме билети за прожекциите. А “Катя Попова” е добре ремонтирана зала, с подобрен звук наистина, но няма техниката и архитектурата за качествен оркестров звук. За “Топалски” и ДНА сте прав, но това са малки зали.
      Личи, че имате отношение към проблемите на културата в Плевен и това ни радва. Дано са повече хората като вас. Желаем ви хубава вечер! С уважение – “Плевен прес”.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *