Защо не почитаме почетните си граждани?

DONKOV

15.05.2022 година. Калин Донков е обявен за почетен гражданин на Плевен. Снимка – Плевен прес.

Днес, 2-ри декември 2024 година, се навършват 83 години от рождението на Калин Донков – поет, писател, публицист, журналист. Роден на 2-ри декември 1941 година в село Беглеж, община Плевен. Селото, в което е родена и Гена Димитрова. Но ако за нея знае Европа, а в селото има нейна паметна плоча, в РИМ – Плевен – музейна сбирка, както и зали носещи нейното име, то за Калин Донков няма подобни неща. Освен едно закъсняло признание преди 2 години.

А “в изкуството не е необходимо да си пръв, достатъчно е да си единствен”. Думи на писателя и журналист Калин Донков. И той е единствен. Така, както е единствен и Георги Константинов. Но Донков винаги е бил единак – без раболепие, без компромиси със Словото. “Винаги съм се чудил как преди години се появяваха стотици стихотворения за 1-ви май, например. Как им идва вдъхновението точно в този момент на хората?  Оказа се, че не е било вдъхновение, а нещо друго”.

Думи на Калин Донков. Заради това “друго” той не е долюбван от властите – стари и нови. Не е долюбван и от “колегите” си. “Беше дошло времето, в което демагогията буквално ме подлудяваше и започнах да пиша текстовете в „Антени”. Не казвах всичко, което мислех, но това по някакъв начин възбуди хората. И от обратната връзка с тях, разбрах, че не само хлябът е важен.

След промяната не осребрих бунта си. Това щеше да бъде самоубийство”. /2019 г., интервю за “Трафикнюз”/. „След много дълъг размисъл Плевен ме узаконява като негов вечен гражданин. Споменавам това, защото в Плевен съм проходил, тук съм се изучил”, каза пред “Плевен прес” Калин Донков: Вече съм истински плевенски гражданин.

Днес никой в Плевен не отбелязва годишнината му. Не само житейската, но и творческата. А тя, творческата, е камбаната на нашето недоволство от липсата на образованост, духовност и надежда.

Но изглежда в Плевен няма кой да бие камбаната. Да прочете един негов стих в класната стая. Да попита за къщата му в Беглеж. Да купи негова книга за коледен подарък. Да полюбопитства как се почитат почетните граждани от страна на ОбС, който връчва званията, от Община и дружество на писателите? Изобщо – как уважаваме именитите си почетни съграждани. Защото значението на думата “почит” е точно това – уважение!

Споделете:

Прочетете също

martenitsi

Над 120 са кандидатите за продажба на мартеници седмица преди крайния срок

Над 120 са вече подалите в oбщина Плевен заявления за разрешения да продават мартеници на …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *