
За д-р Роберт Халваджиян сме писали по повод събитията в Нагорни Карабах Д-р Роберт Халваджиян: Боли ме, че общество и медии не се ангажирват с проблема
Потърсихме го отново по повод 6 януари – арменската Коледа. Как се посреща, кои са арменските коледни ястия, познава ли се същността на Коледа ? Ето какво ни разказа д-р Халваджиян:
„Знаете, че арменците са родоначалниците на християнската религия. Армения е първата страна, която официално приема християнството като държавна религия през 301 г. Тогава е възприето 6 януари да бъде рожденият ден на Христос и неговото кръщение. Така е до до 335 г., когато се променя датата на рождението Му на 25 декември. Но арменската църква не приема тази дата за Рождението Христово и остава вярна на първоначалната дата 6-ти януари.
Затова арменската Коледа съвпада с Богоявление, Йордановден.
Що се отнася до коледната арменска трапеза, тя е богата, пъстра и будеща сетивата във всяко едно отношение. Много типично е да се сложи на трапезата солена питка с паричка, постните зелеви сърми с булгур и ашурето. Ашуре в буквален превод от арменски е „сладка супа” и на мен ашурето ми е любимо ястие. Прави се с розова вода, пак се вари житото, слагат се много стафиди, бадеми, канела и е малко по-течно от познатото ни тук ашуре.
Прекрасен десерт е арменското ашуре и аз много го харесвам. В къщи го прави жена ми, независимо, че не е арменка. Тя обаче има страхотни познания в арменската кухня и е един чудесен импровизатор в кухнята. Никога не готви по книга, което е голямо нейно достойнство.
Но нека не се съсредоточаваме само в яденето. То е важно, защото събира много приятели и семейства. Снимките на баба ми и дядо ми, които съм виждал, черно-бели снимки, винаги са на маса. Това е много типично за нас. Не защото сме чревоугодници, просто обичаме да сме с приятели и семейството на маса. За да покажем една задружност на семейството и че споделяме заедно хубавите мигове и особено празниците. Това е много важен момент за нас.
Но има нещо друго извън яденето. В днешно време 90 % от хората не знаят въобще какво е Коледа. Ако ги питате за етимологичния произход на думата „Коледа” няма да го кажат. Не го знаят. Но не са виновни хората. Такова е обществото ни.
Материализирането на празниците е ужасяваща тенденция. Всичко е свързано с едно материализиране, с едни покупки. Да не говорим, че често се бърка Рождество Христово с Възкресение Христово.
Аз не казвам, че всеки трябва да прочете Библията, това е една вътрешна потребност. Но човек трябва да знае най-важните базисни неща. Трябва да търси тези неща, защото ако спре да ги търси все едно е умрял. Това вътрешно усещане за търсене на ново, на различно, т.е. опознавателната същност на човека ако изчезне, той се превръща в един ежедневен консуматор. Това е едно безцелно съществуване.
Не обвинявам никой, защото това е закодирано вече в обществото през последните години.Виждате какво става в целия свят. Промениха се много ценности, но въпреки всичко е Коледа. И продължавам да казвам , че семейството и приятелите са в основата на добруването на едно общество.
Смятам, че принципът „предай нататък” трябва да се спазва във всяко едно отношение. Да не си примирен и да се бориш да предаваш нататък добрината и желанието да постигаш своите цели”.
Разговорът традиционно завърши с коледно пожелание на д-р Халваджиян към читателите на „Плевен прес”: „Да сме здрави, защото без здраве сме загубени. Да не се отказваме никога да правим добрини. Защото хората, които правят добрини, са честити хора. Те са хора, които дават любов на другите. Да не спираме да помагаме на тези, които имат нужда от нас, защото не всеки в днешно време има възможност да постигне много неща и трябва да му се помага. И да го правим не показно, а да го усещаме със сърцето си.
И да сме истински. Защото фалшът ни заобикаля отвсякъде”.