
В Световния ден на водата, 22 март, учени отново предупреждават – чака ни водна криза. Знаков доклад, публикуван миналата седмица от Глобалната комисия по икономика на водата, установи, че до 2030 г. търсенето на прясна вода ще надхвърли предлагането с 40 %. Това би имало огромни последици за световната икономика, природата, градския живот и климата, но според доклада малко правителства предприемат действия за запазване на водните ресурси и намаляване на замърсяването.
Йохан Рокстрьом, директор на Потсдамския институт за изследване на въздействието на климата и съпредседател на Световната комисия по икономия на водата, заяви: “Научните доказателства сочат, че имаме криза с водата. Злоупотребяваме с водата, замърсяваме я и променяме целия глобален хидрологичен цикъл чрез това, което правим с климата. Това е тройна криза”.
Докладът на ООН за развитието на водните ресурси в света, публикуван във вторник, сочи, че около 2 милиарда души в света нямат безопасна питейна вода, а 3,6 милиарда нямат достъп до безопасно управлявани санитарни съоръжения. Очаква се до 2050 г. търсенето на вода в градовете да се увеличи с 80 %. В доклада се посочва, че недостигът на вода става все по-често явление и в селските райони. Понастоящем между 2 и 3 милиарда души изпитват недостиг на вода поне един месец в годината.
Около една десета от световното население живее в страни с висок воден дефицит.
За това, че водата изчезва и пустините настъпват, писахме през август 2022 година. Посочихме тревожните факти и за България Само сушата ли е виновна за спирането на Водната каскада в Плевен ?
Днес, в Световния ден на водата 22-ри март, няма българска институция, която да е разтревожена от предстоящата водна криза. За нея не се говори и обществото не се вълнува от темата. Гласът на учените, които предупреждават за неизбежната водна криза, слабо се чува. За медиите това е скучна тема и малцина са тези, които бият тревога. А представяте ли си живот без вода ?!