доц. д-р Иван Малкодански – председател на Общински съвет – Плевен. Снимка – Плевен прес.
Днес, 29-ти ноември, от 10:00 ч. в прес клуба на БТА-Плевен, председателят на ОбС – Плевен, доц. Иван Малкодански, даде пресконференция за провелата се на 28-ми ноември редовна сесия на ОбС. Този път по предложение на доц. Малкодански, вместо подробна информация от него по всяка една от 48-те точки в дневния ред, покани журнвалистите да зададат своите въпроси свързани със сесията.
Доц. Малкодански съобщи, че тази година ще има ледена пързалка в Плевен. При кмета на община ПРлевен са постъпили няколко предложения за ледени пързалки. Ледената пързалка ще бъде разположена на пл.“Възраждане“ пред мавзолея „Св.Георги“, но ще стане след 10-ти декември. Това се налага заради честванията свързани с 10-ти декември.
Общинските съветници са взели решение начинът на стопанисване, цени за ползване и схема на разполагане, да бъдат възложени като отговорности на кмета на Общината. Изборът на фирмата-доставчик на Ледена пързалка, ще бъде чрез търг за оферти, който да се организира от Общината. Големината на пързалката ще е около 300 кв.м.
Според доц. Малкодански ледената пързалка и Коледното градче, ще създадат една добра атмосфера за предстоящите празници.
На журналистически въпрос за предстоящото избиране на фирма за репатриране на автомобили, доц. Малкодански поясни: „Към момента е изтекъл срока на договора с фирмата, която се е занимавала с тези автомобили. Променя се и площадката, на която ще бъдат оставяни автомобилите. Тя ще е в с. Брестовец. Освен новата площадка за репатрираните автомобили, друга промяна няма”, каза председателят на ОбС. Ако се налага такава, това ще бъде разгледано на следващи сесии.
Цените остават същите – 50 лв. за репатриране на автомобила и 20 лв. за престой на паркинга.
Като важен момент доц. Малкодански отбеляза решението на съветниците за вдигане на забраната за дейности по техническата инфраструктура, която по старата Наредба е забранена през зимните месеци. Според администрацията подобни рестрикции не са необходими, тъй като спъват дейността на бизнеса по строителството, изкупните дейности, ремонта и поддръжката на техническата инфраструктура на града.
Въпроси изникнаха по финансирането на проекти по Културния календар за 2025 годишна – критерии и процедура. Другият въпрос е кой и как определя членовете на ОЕСК /Обществено-експертен съвет по култура/?
Доц. Малкодански: „До колкото си спомням, те се определят от кмета и администрацията. Предполагам принципа е по експертиза. Колкото до преминаване през Общинския съвет, за самите критерии ние нямаме пряко влияние. Те се създават от тази комисия /ОЕСК/. След това одобряваме финансирането на тези проекти по Културния календар с бюджета, който се определя на община Плевен.
Колкото до правилата и комисията /ОЕСК/, ще водим разговор с отдел „Култура“ и ще видим кой е най-подходящия вариант. Тези неща са към администрацията, аз ще проверя и на следващата пресконференция ще ви дам информация“.
От страна на журналистите бе обърнато внимание на доц.Малкодански, че проектите вече са одобрени от ОЕСК, както и че до момента няма информация кой и как определи състава на въпросната комисия /ОЕСК/. Бе посочено, че ПК по култура председателствана от Димо Дешев, не е разглеждала въпросите със състав на ОЕСК, нито критерии за финансиране на културни проекти.
На въпрос за оценката и равносметката за едногодишната дейност на ОбС, доц. Малкодански каза: „Аз оценката не мога да я дам, ще я дадат хората. Голяма предизвикателства беше този Общински съвет да работи в този шарен състав, който знаете – 12 различни формации. Нашето старание беше този ОбС да е работещ.. Смятам, че това се изпълнява и ОбС е един коректив, в който се изказват мнения, взимат се решения, има продължителни дискусии.
Стана традиция сесиите ни да бъдат повече от 4-5 часа, понякога и по два дена с външни изказвания. Смятам, че в този си състав Общинския съвет работи. Дали работи добре или лошо, не мога да дам тази оценка. Тя ще бъде дадена от гражданите.
От началото на мандата взехме непопулярни решения, които множество общински съвети са отбягвали. На първо място се заехме с конкурсите на търговските дружества, които са на територията на община Плевен. Взехме решение да бъде премахнат т.н. борд на „Тибор“.
Премахнахме тримата управители на „Инжстрой“, което по мнение на много общински съветници е било безсмислено. Преди една сесия избрахме нов управител на „Паркстрой“. Като на тази сесия по предложение на кмета взехме решение за назначаване на нов управител, въпреки че текат съдебни процедури. За да не се блокира работата на дружеството. А когато излезе съдебно решение, ще се съобразим с решението на съда“.