На 22-ри декември се навършват 95 години от рождението на писателя-фантаст Любен Дилов. Роден на 22-ри декември 1927 година в град Червен бряг, област Плевен.
Излишно е да припомняме кой е Любен Дилов. Писателят, чиито 40 книги са преведени на над 10 езика. Включително в в Япония и Китай. Учредител на наградата за българска фантастика „Гравитон“. Чехия му връчва наградата „Карел Чапек“ за културен принос. Полша за цялостен принос в научно-фантастичния жанр.
Основател и пръв председател на Сдружението на българските писатели.
Направил голямо лично дарение от книги на НЧ „Н. Вапцаров“ – Червен бряг.
Романът му „Пътят на Икар“ получава специалната награда за литература от Европейската асоциация на приятелите на фантастиката.
В „Парадоксът на огледалото“/1976 г./ под маската на фантастичното се обсъждат опасни за онова време теми като еднопартийния монопол и социалната /не/справедливост.
Малцина знаят че преди Ева, Адам е имал друга жена – Лилит, която Господ създал едновременно и от същия материал като Адам. Бог я прогонва, защото е настоявала да бъде равноправна на Адам. „Библията на Лилит“ е хаплива ирония на Стария завет писан от мъже женомразци. Освен остроумна защита на женското начало, книгата е фантастична картина на раждането на човечеството.
Няма как да пишем за всички романи на Любен Дилов. Но ще кажем, че днес – 22 декември 2022 година, в родния му град няма и следа от Любен Дилов. Родната му къща отдавна е оставена на произвола на времето. Дарението му е някъде в тъмните ъгли на читалището. Няма никакъв знак за 95-годишнината от неговото рождение. Няма паметник, бюст или паметна плоча, които да напомнят, че този град е родно място на един голям писател-фантаст.
Има паметник на Пеко Таков.