
На 21.05.2026 година, състав на Плевенски окръжен съд разгледа наказателно дело №79/2025 година, образувано на основание обвинителен акт на Окръжна прокуратура Плевен, срещу П.Г.Д.,
В периода месец юни 2020 – месец февруари 2021 година, в качеството му на длъжностно лице, умишлено извършил последователни правни и фактически действия, като нарушил служебните си задължения – престъпление по чл.282, ал.2, пр.2, вр. с ал.1 от НК, за което е предвидено наказание лишаване от свобода от една до осем години.
В съдебното заседание днес страните представиха своите пледоарии и беше постановена присъда, с която подсъдимият П.Г.Д. беше признат за виновен в извършване на престъплението по гореспоменатите текстове от Наказателния кодекс и беше осъден на една година лишаване от свобода – условно, с тригодишен изпитателен срок.
За обвинението в това, да е нарушил разпоредбите на чл.434, ал.2 и чл.485, ал.2 вр. С чл.467, ал.3 от ГПК, съдът го оправдава.
Направените по делото разноски са за сметка на подсъдимото лице.
Присъдата не е влязла в сила. Тя може да се обжалва и протестира пред Апелативен съд – Велико Търново, в петнадесетдневен срок, считано от днес.
Окръжен съд – Плевен
Плевен прес | Новини и актуална информация Плевен Новини и актуална информация от Плевен, региона, България и света.