Галерия „Илия Бешков“ представя художника Румен Скорчев

galeriya beshkov
Художествена галерия “Илия Бешков” Плевен. Снимка – Интернет

На 22 юни от 17ч. в Художествена галерия „Илия Бешков“ се открива изложба на Румен Скорчев.

Румен Скорчев е български художник, график и илюстратор.
Работи във всички области на графиката и илюстрацията, но най-известен е като майстор на рисунката. Изключително продуктивен, Румен Скорчев е илюстрирал над 200 книги. Биографията му представлява един дълъг списък от награди, успехи и отличия, какъвто рядко може да бъде намерен в личните истории на който и да е от най-големите световни художници.

Rumen Skorchev hudojnik

Румен Скорчев е роден на 7 октомври 1932 в Търговище. Първото му образование е инженер-паркостроител (1957). През 1964 завършва “Илюстрация” при проф. Веселин Стайков. Започва работа като художествен редактор в периодични издания и главен художник на издателство „Народна младеж”. През 1979 е избран за стипендиант на японската фондация Kokusai Koryu Kikin. От 1984 е професор по Илюстрация и оформление на книгата в катедра „Графични изкуства” във ВИИИ “Николай Павлович”.

Произведения на Румен Скорчев се намират в галерията за ренесансово изкуство “Уфици” във Флоренция, както и в музея “Албертина” във Виена, фондация „Арт диалог” – Париж, музея “Виктория и Албърт” — Лондон, Дордрехтс музеум — Холандия, Националната галерия във Вашингтон, САЩ, Музея „Лудвиг” в Кьолн и Аахен, Германия, Националната библиотека на Франция, Музея за съвременно изкуство в Кайро, Египет.

Споделете:

Прочетете също

0ea48565 a7c5 42eb 8d4a 2b8a6921e2c5

С призови места от национален конкурс се завърнаха в Плевен малките таланти ВГ „Ботевци пеят”

С призови места от Национален конкурс се завърнаха талантливите ученици от Вокална група „Ботевци пеят“ към ИНУ „Христо Ботев“ – Плевен. 1-во място за ВГ “Ботевци пеят” с песента “Не бързай детство”, по музика и текст на Божидар Чапанов в раздел детска песен. 1-во място за Татяна Юриева в раздел фолклор, I възр. група.  3-то място за Виктор Иванчев в раздел фолклор, II въз. …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *