Рехабилитаторите Николай Грънчаров и Емил Станчев
13-ти ноември е обявен за Международен ден на физикалната и рехабилитационна медицина. На този ден, преди 24 години, през 1999 г., се ражда Международното дружество по физикална и рехабилитационна медицина (ISPRM)
Физикалната и рехабилитационна медицина (ФРМ) е основна клинична специалност, осигуряваща теоретичното и клинично обучение на медицински специалисти и пациенти, промоция на здравето, превенция, медицинска диагностика, функционална оценка, терапия и рехабилитация за основни и придружаващи заболявания на пациенти от всички възрастови групи. Клиниката във високотехнологичните болнични комплекси ,Сърце и Мозък‘ в Плевен и Бургас разполага с общо 36 легла и екип от 30 души.
Под ръководството на доц. д-р Илия Тодоров, д.м. лечението на пациентите е организирано по най-съвременни стандарти, базирани на постоянно надграждана експертиза на персонала и модерна материално-техническа база на болницата. Приоритет е рехабилитацията на пациенти със заболявания на централната нервна система, както и пациенти след хирургични интервенции от областите неврохирургия, ортопедия и травматология, кардиохирургия и др. Голяма част от пациентите се приемат за лечение непосредствено след пролежаване в съответната хирургична клиника, като така болницата осигурява непрекъснатост, проследяване и координация на лечебния процес. Амбулаторно се консултират и лекуват пациенти със структурни и функционални нарушения на опорно-двигателния апарат, болести на нервната система, спортни травми и др. Апаратурата включва върхови модели, позволяващи максимално ускоряване на терапевтичния процес при кратки времена на експозиция. Клиниката е база за обучение на студенти от специалностите медицина, лекарски асистент, медицинска сестра, рехабилитатор и др.
МБАЛ “Сърце и Мозък” – Плевен