В Плевен се проведе конференция по проект „Европа в България: Общо бъдеще“

336786875 235439122266756 8889715926907285623 n
Снимка – Плевен прес.

Днес, 21 март от 10:30 часа в Плевен се състоя Местна конференция по проект „Европа в България: Общо бъдеще“. Събитието беше организирано от Българската телеграфна агенция (БТА). Проектът се изпълнява от БТА с подкрепата на Европейската комисия.

Основната му цел е да предоставя информация на широката общественост за политиката на сближаване, за ролята на различните заинтересовани страни при изпълнението на политическите приоритети на Европейския съюз (ЕС), за резултатите на местно ниво и възможностите през програмен период 2021-2027 г.

В дискусията участие взеха: Александър Трайков, заместник-областен управител на област Плевен, Камелия Горненска, началник отдел „Наблюдение и контрол проекти и програми“ в община Плевен, Игнат Димитров, управител на Областен информационен център – Плевен, Любка Александрова, кмет на община Левски. Адриян Апостолов – Директор на дирекция “Управление на собствеността и евроинтеграция” в Община Гулянци, Милен Дулев, кмет на община Белене, Ралица Таслакова, Сдружение „Местна инициативна група“ – Плевен, Христо Таслаков, Фондация „Отворена длан“ и Малинка Маринова, директор на ПГ по туризъм „Алеко Константинов“ – Плевен.

По време на дискусията днес, 21 март бяха обсъдени постигнатите в област Плевен резултати и добри практики, както и уроците от програмния период 2014 – 2020 година. Бяха представени новостите в политиката на сближаване за периода 2021 – 2027 година (кохезионната политика) и как тя помага на региона да преодолее предизвикателствата, пред които е изправен чрез инвестиции в инфраструктура, образование, административен капацитет, достъп до услуги, образованието, заетостта, социалното включване и здравеопазването.

Игнат Димитров, управител на Областен информационен център-Плевен информира: „В област Плевен са изпълнени 1 125 проекта по шестте оперативни програми, които са съфинансирани от Кохезионния фонд, Фонда за регионално развитие, Европейския социален фонд и Фонда за справедлив преход. Това са “Иновации и конкурентоспособност”, “Региони в растеж”, “Развитие на човешките ресурси”, “Храни”, “Околна среда” и “Наука и образование за интелигентен растеж”. По тези програми в областта са получени безвъзмездно близо 390 милиона лева средства.

Димитров допълни, че 11-те общини са сключили 129 договора за над 192 милиона лева безвъзмездна помощ. От тях 106 са приключили, 23 все още се в процес на изпълнение”.

Камелия Горненска, началник-отдел „Наблюдение и контрол проекти и програми” в община Плевен информира: „Община Плевен е изпълнила проекти на обща стойност над 136 млн. лв. през програмния период 2014-2020 г. Община Плевен си е поставяла винаги за основна цел да откликне на нуждите на града и на гражданите в стремежа на общността за подобряване на социално – икономическото развитие и подобряване на условията за живот в общината. Делегираните от държавата бюджети за общините в повечето случаи са недостатъчни за покриване на тези нужди.

През програмния период 2014-2020 г. Община Плевен е успяла да се пребори за финансиране чрез създаване на проектни предложения по отворените в периода покани за кандидатстване. В този програмен период са договорени над 20 проекта, които успешно приключиха, като два от тях все още се изпълняват.

Основно инвестициите, реализирани чрез тези проекти, са в няколко направления като създаване и реконструкция на инфраструктура – пътна, пешеходна, образователна, социална, както и прилагане на мерки за енергийна ефективност на сгради от обществена значимост. Реконструирана е Градската градина, Водната каскада и пл. „Стефан Стамболов“. Направена е реконструкция на пет моста на река Тученица в Плевен. Изградени са четири детски площадки и реконструирана една детска площадка. Основно са ремонтирани 15 линейни обекти като улици и пътнически мост. Извършена е реконструкция на пътни и тротоарни настилка на обекти от градската среда за общо 21 689 кв.м.. Доставени са 10 екологични превозни средства за градския транспорт“.

Милен Дулев, кмет на община Белене сподели: Община Белене изпълнява два европейски проекта в програмния период 2014-2020 г. Единият проект, на стойност близо 2 млн.лв., е за предотвратяване на бедствия и аварии, по който община Белене е закупила техника. Другият проект е с румънския град Констанца, с бюджет от 1,2 млн.лв. Създадена е местна инициативна група Белене-Никопол, която включва три програми – “Развитие на селските райони”, “Околна среда” и “Иновации и конкурентоспособност”, по която са инвестирани над 8 млн. лв. По програма “Околна среда” има подадени три проекта, които се изпълняват и приключват. По програмата “Иновации и конкурентоспособност” проектите са общо шест за общините Белене и Никопол, а по програмата “Развитие на селските райони” – за над 3 млн. лв. Един от проектите, реализиран по програмите, е проектът “Крайдунавски парк”, с който Община Белене се гордее. С реализацията на проекта Община Белене съчетава крепостта Димум, уникална за района, съществува от I век до IV век по цялото римско присъствие по нашите земи, и природен парк Персина, който е единствен на река Дунав.

Кметът на община Левски, Любка Александрова обобщи: Община Левски реализира 25 проекта, като привлече около 12 милиона лева евросредства. По програмата за развитие на селските райони сме реализирали 4 проекта. Привлякохме 1,6 милиона лева за ремонт на улици и тротоари. Една четвърт от уличната мрежа в Левски е ремонтирана. Привлякохме и 1,4 милиона лева за енергийната ефективност на голямо училище в Левски. Направихме нов Летен театър – културен проект, който е новост за нас и така ще привличаме изпълнители от национален мащаб, както и ще имаме и лятно кино. За спортни площадки сме инвестирани над 100 000 лева от европейски програми. По програма “Развитие на човешките ресурси” реализирахме проекти в социалната сфера – около 1,3 милиона лева. Имаме 380 лични асистенти и ползватели, над 140 домашни помощници“.

В община Гулянци, са инвестирани 25 милиона лева европейски средства за програмен период 2014-2020 година. Това каза Адриян Апостолов, директор на Дирекция “Управление на собствеността и евроинтеграция” в Община Гулянци. И добави: „По различните оперативни програми реализирахме проекти за обновяване на инфраструктурата, осигуряване на грижа за възрастните и нуждаещи се хора и лица с увреждания, за разкриване на работни места, развитие на образованието, интеграция и осигуряване на оптимални условия за здравеопазване, спорт и отдих. Към настоящия момент с европейски средства сме извършили ремонт и реконструкция на всички пътища от четвъртокласната пътна мрежа.

През 2015 година изградихме спортен комплекс в гр. Гулянци и обновихме спортния комплекс в с. Брест, заедно с няколко спортни площадки на стойност близо 6 милиона лева. Спортният комплекс в Гулянци предлага чудесни условия за спорт и отдих – с професионално футболно игрище, лекоатлетическа писта, игрища за волейбол и баскетбол, басейн, тенис на корт, фитнес на открито, тенис на маса, кътове за отдих, детска площадка, паркинг, алеи“.

Христо Таслаков, председател на Фондация “Отворена длан” информира: „Проектът “Дунав – Река с много история” на стойност 1,4 млн. евро, по програмата за Трансгранично сътрудничество „Интерег V-A Румъния – България“ 2014-2020 , представи 45 умалени модели на значими културно-исторически забележителности от двете страни на р. Дунав.

Проектът включва обекти, сред които крепостта „Баба Вида” във Видин, Националният музей параход „Радецки” в Козлодуй, Патриаршията в крепостта „Царевец” – Велико Търново, Регионалната библиотека „Любен Каравелов” в Русе, Дворецът в Балчик. От румънска страна присъстват също знакови обекти -Траяновият мост /гр. Дробета, Турну Северин/, Дворецът в Крайова, Казиното в Констанца. Основната цел на проекта е подобряване на устойчивото използване на ресурсите и природното и културно наследство, повишаване на информираността и популяризирането на трансграничния регион и културно-историческите забележителности, които се намират в Южна Румъния и Северна България, както и повишаване на туристическия поток в региона.

Той отчете и работата по програмата “Добро управление”, по която фондацията е била бенефициент по ос “Прозрачна и ефективна съдебна система”. Направихме сравнителен анализ между законодателството, свързано с пътните нарушения и катастрофи в държавите от ЕС и в България. Основните събития бяха в София с ръководителите на КАТ и външно министерство, в Плевен също имаше събития с Асоциацията за пътна безопасност. Той съобщи, че фондацията изпълнява проект по програмата за гражданско общество заедно с община Пирдоп. Имаме подадени два проекта по Дунавската програма и по предстоящата Трансгранична програма, съобщи още той.

На пресконференцията Ралица Таслакова, председател на сдружение “Местна инициативна група – Плевен”, каза: „Фокусът през изминалия програмен период беше повишаване на гражданското участие в местната власт и по -специално неформалното обучение на младите хора. През 2021 г. екипът на сдружението е изпълнил проекта “Разработване на правила за конституиране на младежки омбудсман в българските общини с цел повишаване на младежкото участие в местното самоуправление”. Идеята е свързана с осигуряване на възможност младите хора да вземат участие във формулирането, мониторинга и изпълнението на нашите политики на местно ниво, което е и приоритет в стратегията за ЕС за младежта в периода 2019 -2027 г., по която България има поет официален ангажимент. В България все още няма установена ясна политика за представителство на младите хора в местен, регионален и национален план, което е изключително важно за тях. С овластяването на техен представител в лицето на общински младежки омбудсман, младежите ще започнат тези процеси и ще имат отношение към местните проблеми на конкретната община, в която живеят.

Професионалната гимназия по туризъм „Алеко Константинов“ в град Плевен от над двадесет години работи по различни европейски програми. Учениците всяка година свободно общуват и усвояват практически опит в реална работна среда заедно със своите връстници от различни европейски страни благодарение на програма „Еразъм+“. Това стана ясно от думите на Малинка Маринова, директорка на гимназията. През 2016 година училището придобива харта “Еразъм +“, благодарение на която до 2020 година в проектните дейности са участвали 234 ученици, от които четири със специални образователни потребности, и 57 учители. Партньорите, с които гимназията работи, са от Португалия, Испания, Италия, Германия, Турция, Полша, Ирландия. През периода 2014-2020 училището е реализирало четири проекта с 15 мобилности в различни държави.

През 2020 година е получило Акредитация по програма Еразъм+, с валидност до 2027 година. Тези проекти по Еразъм+ дават възможност на учениците да станат по-мобилни и конкурентоспособни на пазара на труда. Ползите от европейските проекти са много големи.

336794794 121166504169372 6631898596502889834 n 1
336750957 730131121852900 7955704411981871397 n
336607651 1069806597755402 6910746999500207027 n
336750963 900297811235844 4967380861064501911 n
Снимки – Плевен прес.
Споделете:

Прочетете също

Силата на Светия Кръст

Силата на Светия Кръст

† 3 Неделя на Великия пост – Кръстопоклонна Третата неделя от Великия пост е Кръстопоклонна. Чрез …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *