ДИРЕКТНИТЕ ПЛАЩАНИЯ ЗАПОЧВАТ ОТ 1 МАРТ. ЩЕ СЕ ОДОБРЯТ ЕДИНСТВЕНО ПРОЕКТИ, КОИТО ИМА ИМАТ ЕКО СХЕМИ.

Министерството на земеделието започва национална информационна кампания за Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони в България за периода 2023-2027 година.
За земеделските стопани от област Плевен срещата се проведе днес, 7 февруари 2023 година от 10:00 часа, в зала „Плевен“ в сградата на Областна администрация. Събитието се организира със съдействието на Областна администрация Плевен.
Инициативата има за цел да запознае земеделските стопани с условията за прилагането на инструментите по него. В рамките на събитията бяха представени различните интервенции, разписани в Стратегическия план, като земеделските стопани можеха да задават въпроси на екипа от експерти на Министерството на земеделието.
На срещата присъстваха земеделски стопани, както от област Плевен така и от различни градове на страната.
По повод информационната кампания Светлана Боянова, съветник на министъра на земеделието информира: „Днешният повод е да запознаем стопаните със Стратегическият план, който България има за следващият програмен период 2023-2027.
Идеята на семинара е да запознаем стопаните с новостите по интервенциите за директните плащания и за селските райони в програмата.
Директните плащания ще започнат много скоро, като кампания и е редно всички да бъдат запознати. Искаме да бъдем по-конкретни.
Вече имаме завишени зелени изисквания, което е най-новото.
Първо земеделските стопани трябва да разберат, че вече има Еко схеми. Това пак са директни плащани, които са доброволни за тях. Това представлява един списък от Еко схеми, които те ако преценят, че могат да ги изпълнят могат да получат допълнително плащане към основното плащане.
Има една Еко схема, която е за намаляване употребата на пестициди. Ако стопаните изпълнят всички изисквания по нея могат да получат допълнително плащане.
Другата схема е екстензивна паша, т. е. това е за животновъдите, които имат пасища. Има и такава за затревяване на междуредията при плодове и зеленчуци.
Има Еко схема, която е хоризонтална за всички. Тя се казва „Зелено торене“. Нейната цел е да се намали употребата на синтетични торове.
В различните стопанства има различни Еко схеми.
За тези, които са в сектор плодове и зеленчуци има една мярка, която се казва „Намаляване на остатъчните количества от пестициди и нитрати в крайният продукт“.
Вече земеделските стопани ще могат да кандидатстват и да подават заявления през системата ИСАК. Там ще има предварително заредени данни.
Вече могат да се правят корекции без санкции в заявлението, които да помогнат на хората. Коригирането няма да може да добавя нови площи или нови интервенции.
Другите важни неща са свързани с Правила за добро земеделско екологично състояние.
Друго ново е, че всеки стопанин трябва да задели в своето стопанство всяка година 4% от своите площи за непроизводствени площи. До сега те имаха така нареченото „Зелено плащане“. Това означава, че ако до сега за тези зелени елементи получаваха допълнително плащане, сега те няма да получат допълнително плащане, а ако ги нямат няма да си получат и основното плащане. Допълнителни зелени плащания можеш да получиш само ако си избереш Еко схема.
Има и някои облекчения свързани с определението за допустим хектар постоянно затревена площ. Едните са постоянно затревени площи, които се подържат чрез косене, другите са чрез паша.
За България за този период са предвидени 8 милиарда евро. Като от тях превеса е за директните плащания. По-малката част е за селските райони, като при нея има и 60% съфинансиране от националният бюджет.
Ние в рамките на 8 милиарда евро трябва да постигнем, като държава нови цели.
За всяка една интервенция имаме конкретен резултат, който ние трябва да го спазваме.
Важното за земеделците е, че от тази година влиза една система, която се казва „Система за мониторинг на площта“. Това означава, че чрез сателити ще бъде проверявана дейността, която се извършва в рамките на дадено стопанство. По този начин ще бъдат намалени проверките на място от страна на Държавен фонд „Земеделие“.
По Еко схемите имаме още едно облекчение. Първите две години ще се водят така наречените „обучаващи“. През това време ако една от Еко схемите не се справя, можем да правим трансфер, без да изменяме Стратегическия план. След тези две години трябва да знаем кои Еко схеми ще използваме.
Кампанията принципно започва на 1 март, но това е в проекта на наредба, която в момента ще се пусне на обществено обсъждане. Директните плащания започват от 1 март до 15 май. Дали можем да го удължим или не предстой да го решим. Може да има и друг срок“, допълни Светлана Боянова.
Информационната кампания продължа в следните градове:
– 07.02.23 г. от 15:30 ч. във Велико Търново за земеделски стопани от областите Габрово и Велико Търново; Зала „500“, пл. „Център“ №2, сградата на Областна администрация Велико Търново;
– 08.02.23 г. от 11 ч. в Русе за земеделски стопани от областите Търговище, Разград и Русе; Зала „Европа“, Доходно здание, пл. „Свобода“ № 4, Русе;
– 09.02.23 г. от 11 ч. в Добрич за земеделски стопани от областите Варна, Шумен, Силистра и Добрич; Зала „Европа“, ул. Независимост № 5 в сградата на Областна администрация Добрич;
– 13.02.23 г. от 11 ч. в Ямбол за земеделски стопани от областите Бургас, Сливен и Ямбол; Залата на община Тунджа, пл. Освобождение № 1, Ямбол;
– 14.02.23 г. от 11 ч. в Хасково за земеделски стопани от областите Стара Загора, Кърджали и Хасково; Зала „Хасково“, пл. „Общински“ №1, в сградата на Община Хасково
– 15.02.23 г. от 11 ч. в Пловдив за земеделски стопани от областите Пазарджик, Смолян и Пловдив; Аулата на Аграрен университет Пловдив, бул. „Meндeлeeв“ № 12;
– 16.02.23 г. от 11 ч. в Благоевград за земеделски стопани от областите Кюстендил, Перник, София град, София област и Благоевград; Зала „22-ри септември“, пл. „Георги Измирлиев-Македонче“ № 1, сградата на Общинския съвет Благоевград