На специална церемония на 21 септември, в зала „Плевен“ на Областна администрация, Областният управител Марио Тодоров награди общопрактикуващият лекар д-р Свежа Цветкова и МБАЛ „Сърце и мозък“ за постигнати най – добри резултати в борбата с Ковид – 19 .
От началото на ваксинационната кампания в специализирания имунизационен кабинет на МБАЛ „Сърце и мозък“ са направени 7 711 ваксинации. Общопрактикуващият лекар д-р Свежа Цветкова има 800 приложени ваксини, което е 25% от обхванатите от практиката и.
„По повод постигнати резултати и съпричастност към имунизационната кампания на РБългария срещу Ковид-19 и за проявените висока активност, професионален ангажимент и постигнати резултати при реализацията на имунизационната кампания на РБългария“, прочете текста на грамотата в началото на церемонията, Областния управител Марио Тодоров.
„Награждаването се провежда в 11ч. на 21 септември 2021г. Едновременно във всички областни градове се отличават всички постигнали най-високи резултати“, съобщи д-р Минчев и подчерта, че Плевен продължава да е една от петте области с най-ниска заболеваемост – под 250 на 100 хиляди на 14 дневна база.
От името на МБАЛ „Сърце и мозък“ грамотата получи административния директор Мартин Митев и сподели, че на ден в специализирания кабинет в лечебното заведение се правят между 10-20 имунизации. Той подчерта, че при участие в кампанията за ваксиниране на открито в почивните дни на площад „Възраждане“ се правят близо 100 дози. Според него хората трябва да получават повече информация за ползите на ваксинирането. Към момента в интензивния сектор за пациенти в тежко състояние с COVID-19 в МБАЛ „Сърце и мозък“ няма нито един имунизиран.
Д-р Свежа Цветкова- общопрактикуващ лекар с 27 години стаж, сподели: „Винаги съм вярвала в силата и целта на ваксините. Аз и моите близки сме ваксинирани. Според възрастта и заболяванията давам съвети на своите пациенти коя е най-подходящата ваксина. Много заболявания са победени с ваксини, а други се държат под контрол. Много възрастни мои пациенти и много млади хора проявиха желание за ваксиниране. Трябва да се ограничи фалшивата информация за ваксините. Ние лекарите трябва да проявим активност в мотивирането на нашите пациенти, особено на по-младите.“.
Д-р Илиян Минчев, директор на РЗИ – Плевен, отбеляза:
„Вече 5 месеца всяка събота и неделя на площад „Възраждане“ действа мобилен ваксинационен кабинет. От 8 дни такъв пункт има и в двора на Медицински университет – Плевен. Там са ваксинирани над 80 човека – студенти и персонал. В национален мащаб темповете на ваксинация затихват. Въпреки че, това се оказва единственото стабилно оръжие срещу епидемията, все още няма пълно разбиране сред населението. В плевенска област са поставени 85 хиляди дози ваксина, 45 хиляди човека са с напълно завършен ваксинационен цикъл, това са приблизително 24% от подлежащото на ваксиниране население на областта.
Леглата разкрити за лечение на Ковид болни са 208, ситуирани в 10 болници, заети в момента за 132, от 20 са интензивни. Под 2% са болните, които са ваксинирани, като те не са тежко болни. В момента има 6 свободни интензивни легла и 76 за по-леки случаи. Това означава, че няма натиск към системата. В момента имаме два Ковид сектора – Кардиологичния център на МБАЛ „Сърце и мозък“ и ДКЦ „Свети Панталеймон“.“
На журналистически въпрос какво е състоянието в училищата, д-р Минчев отговори, че в към днешна дата има 3 карантирани групи деца и 2-ма учители от детски градини. В Крушовица 3-ти и 4-ти класове ще бъдат карантирани и двама ученика от Плевен се изследват.
На въпрос ще има ли промяна на ваксинационните пунктове по време на предизборната кампания, Областният управител каза, че пунктовете ще продължат да работят в почивните дни, като този на площада ще бъде преместен на удобно място с промяна на метеорологичната обстановка.