Снимка: “Плевен прес”
Днес е 1-ви ноември – Ден на народните будители в България. Затова „Плевен
Припомняме, че на 21-ви октомври бяха поставени къщички за книги в центъра на Плевен – срещу параклис-мавзолеят „Св. Георги Победоносец“, до надписа „Плевен“ и в района на Центъра за работа с деца в Градската градина. Инициативата за новите пространства за споделено четене и реализацията й е на община Плевен и ПП ГЕРБ – Плевен и е по повод днешния 1-ви ноември
Библиотеките на открито функционират на принципа „Вземи, прочети и върни“. Можете също и да замените книга.
В навечерието на Деня на будителите „Плевен преес“ провери какви книги са останали и какви са добавени в къщичката за книги срещу мавзолея.
Припомняме, че при откриването на инициативата кметът на община Плевен д-р Валентин Христов остави в къщичката срещу мавзолея издание на „Шогун“ на Джеймс Клавел и „Гръцкото съкровище“ на Ървинг Стоун.
Депутатът Тома Биков остави своя „антиреволюционна“ – както сам я определи – книга, а неговият колега Пламен Тачев книга на Георги Господинов.
Свои книги оставиха и заместник-кметовете Маргарита Бахнева и Елина Димитрова, представители на Общинския съвет, служители от администрацията, журналисти и други граждани.
Нашата проверка установи, че в къщичката имаше 4 книги, като липсват всички вече изброени. Затова пък на горния рафт се забелязваха части от книга, видимо разкъсана – дали от любов към чететнето или за други по-битови цели, свързани с никотинов (и не само) глад. До книжните “остатъци” се търкаляше и списание или брошура, което някой видимо беше сметнал висока литратура, която заслужава да бъде споделена с плевенските читатели.
Попитахме няколко плевенчани какво е мнението им за инициативата и има ли днес съвременни будители?
Г-жа Гюлмезова на 76 години оценява къщичките за книги като полезно начинание, въпреки че, сподели неразбирането си защо са поставени само в централната градска част и то в толкова „тесен“, според нея, периметър. И отправи предложение:
„Хубаво ще е общината да достига до повече хора. Ако оставят книги за свободно четене на моята улица ще се възползваме. Старите хора в България нямат много развлечения. Ние обичаме да четем. Нашето поколение така е възпитавано, да обича книгите“.
Според Петър Георгиев инициативата е хубава, въпреки че, вече „никой не чете книги“: „А няма и кой да ги напише. И то така, че да са интересни за четене, а не да те приспиват. Писателят трябва да е будител. Но днес будители липсват. Къде са?“
17-годишната Ирина пък сподели, че е трудно да се задържиш по-дълго време над някоя книга, когато тонове информация ти се предоставят с едно кликване в интернет търсачките: „Чела съм малко, но това е грешка. По-старите обаче трябва да ни разберат. Те не са имали други развлечения, ние имаме. Имаме и лесен достъп до информация и не е нужно да се купи книга, за да се разбере нещо. Но трябва да се чете“.
Според нея будителите трябва да са хора, които могат и имат на какво да научат другите. Иначе няма да бъдат чути.
Снимки: “Плевен прес”