Във всяка четвърта секция гласовете не излизат

СЕКЦИИ

Снимка – интернет.

Фрапиращо много разминавания са били открити при сравняването на протоколите на секционните избирателни комисии и данните, записани в паметта на машините. Ако същото се повтори и на местните избори наесен, може да се стигне до сериозни изкривявания на вота. За това алармират от гражданско сдружение “Демокрация и законност”, което е участвало в наблюдението на изборите и е извършило последваща проверка на резултатите от вота.

По отношение на броя подадени гласове за отделните кандидати са били открити 4 375 разлики между записаното в протоколите и в машините, съобщи Анастас Гьоков от сдружението. При преференциите пък анализът е открил 24 500 числа, които се разминават между записаното в протокола и отчетеното от самата машина. Общо разлики в гласовете са били открити в около 2 300 секции, а това е една четвърт от всички секции с машинно гласуване.

Гьоков даде пример със столична избирателна секция. В протокола ѝ са отчетени 11 хартиени и 0 машинни гласа за ПП-ДБ. По-нататък в документа обаче са записани 11 хартиени преференции и 11 преференции от машинно гласуване за същата коалиция, което не може да бъде вярно. Протоколът обаче е приет от районната избирателна комисия на 24-ти избирателен район и се води като официален документ за тези избори. „Това е абсолютен парадокс“, подчерта Гьоков.

В една врачанска секция са записани 34 хартиени и 5 машинни бюлетини, докато само данните за БСП от машинния вот са 34 гласа. Интересното тук, разказа Гьоков, е, че първоначално данните са били записани правилно в протокола, след което са поправени, а преференциите за отделните кандидати са задраскани. Това означава, че претендентите за парламента са били ощетени, а избирателите са загубили гласовете си.

„Това са най-лошо проведените избори по отношение на достоверността“, обобщи Гьоков. Според него трябва да се търси системната причина за случилото се, а това е качеството на членовете на избирателните комисии, които Централната избирателна комисия (ЦИК) трябва да пресява на база познанията им за изборния процес.

Спешно трябва да се промени Изборният кодекс, за да може гласовете, подадени с машините, да се броят и отчитат машинно, призова Цветелина Пенева, която е член на дружеството и председател на Обществения съвет към ЦИК. Тя алармира, че грешките не са само на нивото на секционните комисии, но и на национално ниво – районните комисии са приемали лошо попълнени протоколи и така грешките са стигнали дори до ЦИК.

От сдружението заявиха, че някои от нарушенията на вота изискват намесата на прокуратурата. Като пример посочиха варненска секция № 030601065, където са правени промени в машинните гласове – за ПП-ДБ са коригирани от 41 на 4 гласа, за „Левицата“ – от 2 гласа на 0, а за БСДД – от 1 на 0. Останалите гласове са били прехвърлени в графата „Не подкрепям никого“. Държавното обвинение трябва да открие производство по текста от Наказателния кодекс срещу преправяне на резултат от избори.

От дружеството апелираха проблемът да се реши преди да започне подготовката за местните избори през есента. Те напомниха, че често, когато се избират кметове и общински съветници, разликите между кандидатите са минимални. Затова на парламентарни избори сегашните грешки може и да не оказват съществено влияние, но на местно ниво ще имат много по-голям ефект и могат силно да изопачат вота.

Споделете:

Прочетете също

10 дела ще разглежда Окръжен съд – Плевен следващата седмица

10 дела ще разглежда Окръжен съд – Плевен следващата седмица

ИНФОРМАЦИЯ ЗА ДЕЛА НАСРОЧЕНИ ЗА РАЗГЛЕЖДАНЕ ПРЕЗ ПЕРИОДА 24.03. – 28.03.2025 г. 24 МАРТ 2025 …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *