Всеки месец: Регионалната библиотека и РЗИ – Плевен с лекции за превенцията на социално-значимите заболявания

1 8

Регионална библиотека „Христо Смирненски” – Плевен в партньорство с Регионална здравна инспекция – Плевен стартира ежемесечна здравна лектория, посветена на превенцията на социално-значимите заболявания.

Лекционният цикъл ще обхваща въпроси, свързани със здравната превенция на социално-значими заболявания, в съответствие със световния и европейския здравен календар. Инициативата има за цел да повиши здравната култура на гражданите и да насърчи активната лична отговорност към профилактиката и ранната диагностика.

Първата среща ще се проведе на 11 март 2026 г. от 17:30 ч. в зала „Игротека”. Темата е „Моето здраве е в моите ръце”.

Гост-лектор ще бъде д-р Мария Мирова, главен инспектор в отдел „Профилактика на болестите и промоция на здравето” към РЗИ – Плевен.

По време на събитието ще бъдат разгледани основни аспекти на превенцията и контрола на:

    class="wp-block-list">
  • сърдечно-съдови заболявания – артериална хипертония, атеросклероза, исхемична болест на сърцето и мозъчен инсулт;
  • затлъстяване и метаболитен синдром, свързани с неправилно хранене и ниска физическа активност;
  • захарен диабет тип 2;
  • белодробни заболявания;
  • онкологични заболявания;
  • заболявания на опорно-двигателния апарат;
  • психични състояния и нарушения, включително стрес, синдром на професионално прегаряне, депресия, генерализирано тревожно разстройство, панически атаки, хронична умора, нарушения на съня, социална изолация и самота.

Организаторите канят всички заинтересовани граждани да се включат в инициативата и да се възползват от възможността да получат достоверна и актуална информация, както и практически насоки за поддържане и подобряване на здравето.

Входът е свободен.

Споделете:

Прочетете също

Великденско ателие събра младежи в Плевен

Великденско ателие събра младежи в Плевен

Великденско ателие, организирано от младежите от Общинския младежки парламент към Община Плевен, постави началото на …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *