Водният режим в Плевен скоро няма да се отмени

VODA jpg

Плевенчани да не се надяват, че водният режим скоро ще се отмени. По две причини – природата и политиците. Има и трета – гражданското търпение.

Природата.

От 1860-та година Европа не помни такава суша, по данни на Световната метеорологична организация. Две трети от територията на България е изложена на повишен риск от засушаване в резултат на глобалните климатични процеси. Възобновяемият воден ресурс на България се оценява на 19-20 млрд. куб. метра средно годишно, като може да се разчита на 75% от тях или на 14 млрд. куб. метра. 

Селското стопанство на България използва едва 19% от общото потребление на водни ресурси в страната. На домакинствата у нас се падат 3%, а огромният дял от консумацията е в промишлеността – 78%.

В доклада на WWF България се посочват рисковете  от сушата за отглеждането на култури от първостепенно значение като царевица, ориз и пшеница. Посочени са районите с мощности за производство на електроенергия, както и зоните на политически конфликти, свързани с водата.

В България обилни дъждове през ноември и декември не се очакват, според метеоролози. Като изключим днешния 11-ти ноември, дъждовни дни ще има след 19-ти. Но не и обилни. Декември ще бъде топъл, с малко дъждовни дни и почти без сняг.

А България разчита изцяло на 25% от пресноводните си ресурси, които се формират в резултат на баланса между валежи и изпарения на територията на страната. Останалите 75% се дават от река Дунав и имат по същество транзитен характер.

По тази причина почти половин България ще страда от сушата. Особено Северозападна България, където е Плевен. Видно от картата по-долу, индексът на почвено засушаване за м октомври е висок. Такъв беше и през м. септември. Едва ли ще се промени съществено до края на годината.

INDEKS

 

За пресмятането на индекса на засушаване са използвани данни от измерванията на почвената влажност в агрометеорологичната мрежа на НИМХ, която е част от метеорологичната мрежа. Тя се състои от 29 агрометеорологични станции, разположени на територии на земеделското производство с надморска височина под 800 m.

Както е известно, Плевен се снабдява с вода от река Черни Осъм, която в момента е наполовина. Необходими са 300 л/сек., за да няма режим. Но в момента от реката идват около 85 л/сек. И от това количество половината трябва да се заделят за седемте селища от Общината, които са към магистралния водопровод „Черни Осъм”. Как да няма режим при това положение?

Още през 2022 година, когато ВиК поиска спиране на водата на Водната каскада, питахме Само сушата ли е виновна за спирането на Водната каскада в Плевен ? През октомври 2023 година казахме, че Не ВиК, природата дава знаци, че не се мисли за справяне със сушата През другите години публикувахме редица материали за задаващото се бедствие. Нямаше адекватна реакция от кметове, областни управители, депутати. Писмата до разни ведомства и министри не се броят, защото от тях конкретен резултат няма. Така стигаме до

Политиците

Спокойно гледаха изсичането на горите – основна причина за безводието. Спокойно приеха разпарчетосването на „Напоителни системи”. Спокойно слушаха воплите на пчеларите, че пчелите им измират от пръскането с хербициди. Не смееха дума да кажат на акулите – зърнари. Менкаха си Министерството на земеделието, където са големите пари.

Никаква далновидност, никаква грижа за водната криза, която води до хранителна, икономическа, емигрантска и политическа.

Още преди десет/!/ година Американската национална служба за разузнаване в доклада си „Глобални тенденции – 2025 г. на променения свят“ пише, че „икономиките на Русия и Канада ще спечелят от глобалното затопляне, защото съсредоточените на север природни ресурси ще станат достъпни за разработка“.  До 2050 г. European Green deal – “Зелената сделка” на Урсула фон дер Лайен и новата Европейска комисия, вече ще е успяла предсрочно да доведе Европа до точката на замръзване. А европейските компании отдавна ще са започнали да инвестират капиталите си в нови енергоресурси и суровини в северно направление.

Докато световните икономики извличат ползи, като успешно адаптират бизнеса си следвайки промените в климата, ЕС измисли програма, с която да води война с него, поставяйки си непосилната задача да обърне посоката на климатичните процеси. Нещо, което ни напомня идеята за промяната на течението на реките от времето на Сталин. /”Гласове”,10.09.2020 г./

Защо проспаха това предупреждение политиците ни?

Когато положението в Плевен стана напечено заради режима Областният управител Николай Абрашев: Към днешна дата режим на водата в област Плевен няма да има Веднага последва читателски коментар: „А от къде ще вземете вода за новия водопровод. Сигурно ще напълните река Черни Осъм? Замислете се малко, може би си трябва язовир. Е, това е решението, но за Плевен пари няма. Изграждане на нов водопровод е само да се усвоят едни пари и Плевен отново ще страда от липса на вода и ще бъде на режим. Предлагам да не се лъжем!!!!”

В началото на септември се разбра, че избори ще има. И се появи мантрата „Язовир Черни Осъм”. Който по наше мнение Язовир „Черни Осъм” ще бъде построен когато язовир „Вълчовец” си върне водата.

Продължаваме да твърдим, че скоро язовир няма да има. Посочили сме причините. Междувременно започна голямо суетен между министерства, депутати, кмет и Областен управител, за търсене на спешно решение. Макар и временно. Защото рехабилитацията на ВиК мрежата в Биволаре едва ли ще реши напълно проблема. Нито ще го реши министър Коритарова с нейното „Язовир Черни Осъм е безалтернативен проект”. И спомена, че трябват много пари.

Така е. Но освен пари, трябва и акъл. Какъвто явно има кметицата на Троян, че не прие ВиК – Троян да влезе във фамозния ВиК холдинг. Троянчани си направиха общинско дружество, което успешно ръководят и там няма режим на водата, нито аварий през ден. Е, имаше в 4 села, но бързо се справиха.

Днес тези 8 човека, които избрахте да станат плевенски депутати в 51-то Народно събрание, със сигурност не са имали проблем с режима тази сутрин. Няма да имат и през целия ден, защото  София не е Плевен. И защото им е важно да изберат свой човек за председател на парламента. Както и свой човек навсякъде по общински структури и държавни поделения в Плевен.

До като това не спре, докато тези 8 избраници и техните лидери нямат респект от гражданите на Плевен, режим ще има. И докато плевенчани избират хора неподготвени за успешна и грижовна политика.

Споделете:

Прочетете също

468964056 976799311158548 2821100134569734128 n

Месецът на чудесата в Червен бряг започна с посрещането на Коледния конвой

Месецът на чудесата в Червен бряг започна с посрещането на Коледния конвой. Над 1550 деца …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *