Владимир Николов: Вярваме, че е изключително важно, за да имаме съвременно, демократично и отговорно общество, всички деца да имат поне базова минимална правна култура

309775882 2928261137320558 6545037330258795882 n
Владимир
Николов – окръжен прокурор на Плевен. Снимка – “Плевен прес”.

Както „Плевен прес“ писа на 5 октомври в Плевен се състоя откриването на инициативата под надслов „Правосъдие в бъдещето – прокурори и ученици говорят за право“. Тя е организирана от Асоциацията на прокурорите в България и Камарата на следователите в България, с подкрепата на Националната мрежа за децата.

На срещата с ученици в град Плевен участие взеха председателят на Асоциацията на прокурорите в България Владимир Николов, председателят на Камарата на следователите в България Петко Петков и главният прокурор на Република България Иван Гешев.

По повод инициативата „Правосъдие в бъдещето – прокурори и ученици говорят за право“ на 6 октомври в сградата на Съдебната палата в град Плевен на работна среща пред медиите Владимир Никопол, който е окръжен прокурор на Плевен каза:

„Идеята на тази инициатива е да стане национална. Искаме да стигнем до  максимално много ученици в различни училища на територията на цялата страна. Това ще бъде постигнато със съдействието, с отдадеността на прокурори, следователи, съдебни служители и представители на различни неправителствени организации. В рамките на първата среща учениците бяха много активни. Най-общо им представихме, каква е дейността на прокуратурата, каква е структурата на съдебната власт и основни положения от Конституцията на Република България. Задаваха ни най-различни въпроси. Попитаха ни дали сме за или против смъртното наказание. В бъдеще ще проведем дискусия с ученици на тема: За или против смъртното наказаниe?

В европейската правна система смъртното наказание е недопустимо и ние имаме определени ангажименти в тази посока, но е важно българските граждани, а и децата да разберат, защо това е така, и да разберат идеята на хуманността на правота на съвременното демократично наказателно право.

Нашата идея е, че ние като прокурори, следователи и съдебни служители не сме само някакви професионалисти, а сме на първо място граждани и на следващо място сме родители, и в нашето общество липсва ясно правосъзнание.

За съжаление редица изследвания, ние се базираме и на проведените такива и социологически на сериозни научни организации огромна част от учениците от по-осъзната възраст те не познават основните положения от Конституцията на Република България. Те имат идея най общо казано за някакви права, до голяма степен нямат идея, какви са техните задължения, но всичко това стой някак си имагинерно. Вярваме, че е изключително важно, за да имаме съвременно, демократично и отговорно общество, всички деца да имат поне базова минимална правна култура. Да се запознаят с основните положения от Конституцията в нашата сфера. За да могат те действително осъзнато да знаят, какви са рамките на тяхното поведение в обществото. И така ще допринесем действително за възпитанието на едни информирани и отговорни граждани, което ще е прекрасно за всички нас. Защото знаете проблемите са много наркотици, проблеми с употреба на алкохол, хулиганство. Да има едно доверие във институциите. Именно за това стартирахме тази инициатива. За нас това е действителна кауза и мисия“ допълни още окръжният прокурор на Плевен Владимир Николов.

Споделете:

Прочетете също

GR 1

3-ти декември – Световен ден на компютърната графика

На третия ден от декември по традиция своя празник (макар и неофициален) отбелязват компютърните графици …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *