Висшият консултативен съвет по водите: Основните причини за безводието са огромните загуби на вода във ВиК мрежата

cc7d95eb0787ecb067fb527e94308a3d602f0a0c

Основните причини за недостига на ценния природен воден ресурс са огромните загуби на вода във ВиК мрежата, които на места са над 80%, и в напоителните системи, където загубите на вода достигат до 90%. Това е заключението след заседанието на Висшия консултативен съвет по водите,което се проведе в Министерството на околната среда и водите на 27-ми ноември. То беше председателствано от министъра на околната среда и водите инж. Петър Димитров.

В заседанието участваха представители на Министерство на регионалното развитие и благоустройството, Министерство на земеделието и храните, Напоителни системи ЕАД, Министерство на икономиката и индустрията, Изпълнителна агенция Морска администрация, Министерство на финансите, ГД Пожарна безопасност и защита на населението при МВР, БАН, УАСГ, четирите Басейнови дирекции към МОСВ, НИМХ, Национално сдружение на общините в Република България и Ивелина Василева – съветник на министър-председателя Димитър Главчев.

„Целта на заседанието е да посочим решения при перспективите за трайно засушаване на климата. Конкретни данни на НИМХ показват красноречиво липсата на пролетно пълноводие – 72% е намалял речният отток за тази година в сравнение със сушавата 2023 г. В Дунавския район дори е намалял 82%.“, каза министър Димитров при откриването на заседанието на ВКСВ.

Пред членовете на съвета той подчерта, че МОСВ разчита на българската и световната наука, затова наблюденията и проучванията на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) са важни в анализите и решения, които се взимат за справяне с безводието.

Експертите от НИМХ представиха подробна информация с оценка за валежите, речния отток и състоянието на подземните води за периода януари-октомври тази година (презентацията вижте ТУК). Според данните досега, 2024 г. е с валежи под климатичната норма и се определя като суха година. Валежният дефицит е най-силно изразен през месеците февруари (-63%) и октомври (-66%). Сушата е най-силно изразена в Северозападна България и по Черноморското крайбрежие. Тя продължи и през август, като най-тежко засегнати са западната част на Дунавската равнина и Горнотракийската низина. По отношение на подземните води в периода на „продължителна суша“ 2019-2022 г. се наблюдава преобладаваща тенденция на намаляване на запасите през есенно-зимния период, когато основно става тяхното подхранване.

От дирекция „Управление на водите“ в МОСВ беше направена презентация „Политика по управление на водите – проблеми с недостига на вода“ с данни за състоянието на комплексните и значими язовири, състоянието на водните ресурси в страната и загубите на вода във водопреносната мрежа. Язовирите за питейно-битово водоснабдяване към момента са запълнени на 61%.

Съгласно данните в Националния доклад за състоянието и опазването на околната среда в Република България, през 2022 г. общите загуби на вода от подадената вода от ВиК се оценяват на 485,43 млн. куб. м. Това е около 18 пъти годишното количество подадена вода на вход водоснабдителна система от „ВиК“ ЕООД, гр. Плевен, или 1/4 от общите загуби са достатъчни за да покрият нуждите за една година на „ВиК“ ЕАД, гр. Бургас, „ВиК“ ЕООД, гр. Плевен, „ВиК – Шумен“ ООД и „ВиК“ ООД, гр. Търговище.

Съгласно  Годишния доклад на КЕВР за състоянието на ВиК сектора в Република България за 2023 г. (приет с решение по протокол № 314 от 07.11.2024 г.) общите загуби на вода във водоснабдителните системи за ВиК операторите е 60,21 %.

Със загуби над 70% са ВиК операторите на: Монтана, Плевен, Търговище, Разград, Ямбол, Хасково, Добрич, София-област, а над 80% – „ВиК – Сливен“ ООД, АД, „ВиК – Шумен“ ООД и „ВиК“ ООД, гр. Перник.

По време на заседанието министър Петър Димитров насочи разискванията към основните причини за недостига на ценния природен ресурс, а именно огромните загуби на вода във ВиК мрежата, които на места са над 80%, и в напоителните системи, където загубите на вода достигат до 90%. Той напомни, че в миналото България е имала широко развита хидромелиоративна, енергийна и водоснабдителна система, които са така проектирани, че да работят паралелно, и посочи необходимостта тези системи да бъдат реконструирани.

Министърът отправи апел към общините, чиято собственост са водопреносните мрежи в градовете, да предприемат бързи и решителни действия  за рехабилитация на съществуващата и изграждане на нова ВиК инфраструктура, като направят собствени анализи и насочат в тази посока приоритетно средствата от 7 милиарда и 100 милиона лева, които предоставя програмата на МРРБ за общините.

След дискусия, в която бяха изразени редица становища, коментари и предложения, участниците в заседанието на Висшия консултативен съвет по водите се обединиха около следните препоръки с цел изпълнение на политиките в сектори „ВиК“ и „Напояване“:

– съществено намаляване на загубите на вода – план и график за постигане;

– осигуряване на резервни водоизточници за питейно-битовото водоснабдяване на населените места, водоснабдяващи се от язовир Камчия (Бургас и Южното Черноморие, които бяха посочени като проблемни);

– на сайта на МРРБ да се поддържа актуална информация за питейно-битово водоснабдяване на населението, в т.ч. наличие на режим на водоснабдяване и какви са причините за това;

– рехабилитация на съществуващите резервни водоизточници или включване на нови, когато при инвентаризацията на ВиК мрежата и анализа на нуждите на населението е доказана необходимост от допълнителни водоизточници;

– насърчаване на общините и приоритетно изпълнение на проекти, които имат отношение към решаване на проблеми във водоснабдяването на населените места;

– координиране на политиката в областта на рибарството и аквакултурите, прилагана чрез ИАРА, и политиката по напояване на земеделски култури, прилагана от „Напоителни системи“ ЕАД, за язовирите, водите на които се ползват едновременно за рибовъдство и за напояване;

– инвентаризация на съществуващата хидромелиоративна мрежа и съоръженията към нея и представяне на информацията на сайта на „Напоителни системи“ ЕАД;

– интегрирано развитие и рехабилитация на системите за напояване, за де се постигне в максимална степен обезпечаване на доставките на вода за земеделските стопанства чрез мрежата на „Напоителни системи“ ЕАД, при намаляване на иззетите водни количества.

– постигане на ефективност на използването на напоителната инфраструктура и намаляване на неоползотворените водни маси.

ba8563860acd9f9dd94e919e502594729d1d25d2

Снимки: МОСВ

Споделете:

Прочетете също

468964056 976799311158548 2821100134569734128 n

Месецът на чудесата в Червен бряг започна с посрещането на Коледния конвой

Месецът на чудесата в Червен бряг започна с посрещането на Коледния конвой. Над 1550 деца …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *