Българските приноси към световната наука, култура и дух ни припомня РБ “Хр. Смирненски” с изложба на 23 май

I nie sme dali POSTER 1

“И НИЙ СМЕ ДАЛИ НЕЩО НА СВЕТА”

изложба, посветена на световния културен и евристичен принос

на България от Възраждането до днес

ЗАПОВЯДАЙТЕ на 23 май (петък) от 11 часа за откриване на изложбата “И ний сме дали нещо на света”, подготвена от Регионална библиотека “Христо Смирненски” и организирана съвместно с Библиотеката на Медицинския университет в Плевен. По повод предстоящия празник 24 май – Деня на българската просвета и култура, ви предлагаме едно пътешествие из някои от най-значимите български приноси към световната наука, култура и дух – от Възрожденска България до днес. Включени са избрани любопитни истории и знакови личности, представени в общо 35 постера, които ще може да видите в предверието на Телекомуникационен център, AUDITORIUM,

на Медицински университет.

Заглавието на изложбата е вдъхновено от думите на Паисий Хилендарски – бащата на Българското възраждане. В своята “История славенобългарска”, написана когато България все още е под османско владичество, той се обръща към събратята си, за да ги пробуди за нов живот: “О, неразумний юроде, поради що се срамиш да се наречеш българин? И ний сме дали нещо на света… 

Започва със странстванията по света на художника БОРИС ГЕОРГИЕВ, който в началото на миналия век обикаля Европа, Азия и стига дори до Африка и Южна Америка. Междувременно той свързва съдбата си с личности като Айнщайн, Ганди, Рабиндранат Тагор, Джавархавал Неру… и оставя множество одухотворени картини, богата кореспонденция, лични послания.

Продължава с мистерията на българските космически гласове, сред които е и този на ВАЛЯ БАЛКАНСКА, излетял в Космоса като част от Златната плоча на “Вояджър”. Но има и много други, участвали в епичното озвучаване на холивудски продукции като “Аватар”, “300”, “Троя” и т.н., за които може да научите от изложбата.

Припомня и постиженията на изключителни творци като КРИСТО, който обви света в изкуството си да опакова знакови сгради с влагане на метафоричен замисъл. При това изцяло е самофинансирал проектите си и понякога е чакал реализацията им с десетилетия. Или като АСЕН ПЕЙКОВ – авторът на скулптурата Леонардо да Винчи на летище Фиумичино в Рим, който оставя и скулптури на филмови икони като София Лорен, Ава Гарднър, Федерико Фелини и др.

По отношение на наука и откривателство нямаше как да бъде пропуснат ДЖОН АТАНАСОВ – създателят на първия цифров компютър в света, ПЕТЪР ПЕТРОВ – изобретателят на първия цифров ръчен часовник, СТАМЕН ГРИГОРОВ – родоначалникът на пробиотичната революция, ГЕОРГИ ЛОЗАНОВ – бащата на ускореното учене

От съвременните пионери отдава почит към ТЕОДОСИЙ ТЕОДОСИЕВ – Златният учител на България, проследявайки върхови постижения на някои от учениците му. Сред тях е ПЕТКО ДИНЕВ, чиито камери се използват в космическите сателити на НАСА и негови клиенти са всички най-големи компании в областта: Sony, Toyota, Sharp, Panasonic, LG, Samsung, Nippon Paper, Siemens, Carl Zeiss, General Electric.

По-натам подчертава новаторския дух и на млади компании като ENDUROSAT. Стартирали едва преди 10 години, EnduroSat са специализирани в нано- и микросателити от следващо поколение и техният революционен подход на споделена сателитна услуга прави достъпен Космоса за изследвания от всеки.

В кинематографичните вселени пък се открояват CHAOS GROUP с “Оскар” от 2017 г. за цялостен принос в категорията “Научни и инженерни технологии”. Те са създателите на V-Ray рендерирането, благодарение на което имаме едни от най-спиращите дъха визуализации в киното.

Изложбата завършва с поетичната творба “Принос към Европейската история” на големия Ивайло Балабанов, както и с покана към учащите да заповядат в Регионална библиотека “Христо Смирненски”, за да се възползват от нейните ресурси и предлагани възможности.

Споделете:

Прочетете също

Семестриален изпит по летателна подготовка положиха курсантите-летци Випуск 2025 г. на ВВВУ „Георги Бенковски“ (СНИМКИ)

Семестриален изпит по летателна подготовка положиха курсантите-летци Випуск 2025 г. на ВВВУ „Георги Бенковски“ (СНИМКИ)

Днес, 24.06.2025 год. в 12-та авиационна база – Долна Митрополия се проведе семестриален изпит по летателна …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *